Furošiki – japonų kultūra ir būdas saugoti aplinką

Parašė: Saulytia 14.03.2011, 18:45

Japonų kultūroje svarbios pusiausvyros, gamtos, modernumo ir paprastumo išraiškos, galbūt todėl pas juos ir atsirado praktiška „audeklo ir mazgelių“ kultūra, kuri šiuo metu naudojama kaip dovanų įpakavimo būdas arba įvairių daiktų – knygų, vaisių, butelių – maišas. Tai vadinama Furošiki (angl. Furoshiki). Audeklą buvo pakeitę plastikiniai maišeliai ar vyniojamasis popierius, tačiau kai pasaulis ėmė kalbėti apie ekologiją, popieriaus taupymą, Furošiki vėl tapo populiarus. Vakarų kultūrose dovanų įpakavimo esmė – paslėpti dovaną, tuo tarpu Japonijoje tai daroma su ypatingu kruopštumu, kur svarbi ne tik pati dovana, bet ir jos įpakavimas, tai yra jausmų išreiškimas asmeniui, meilė bei estetika.

 

Svarbiausi Furošiki elementai yra audeklo kvadratas ir mazgelių rišimo variantai. Audeklas naudojamas įvairus, nuo šilko ir medvilnės iki viskozės ir nailono, svarbiausia, kad medžiaga būtų lengvai krintanti, ne per plona bei audeklo kvadratas ne per didelis. Tam puikiai tinka skarelės, audeklo likučiai, staltiesės. Audeklo dydžiui apribojimų nėra, tačiau patys populiariausi kvadrato kraštinių dydžiai yra 45 cm, 68-72 cm.
Furošiki atsirado VIII amžiuje (Nara periodas) vertingiems dalykams supakuoti, tokiems kaip muzikantų kostiumai ar vienuolių budistų apranga. Pagrindinis tikslas buvo apsaugoti vertybes bei jas pernešti. Tačiau šis būdas dar neturėjo Furošiki vardo, tai buvo vadinama Tsutsumi. Furošiki vardas atsirado tarp XVII-XIX amžių (Edo periodas), kai išpopuliarėjo viešosios pirtys: furo reiškia „vonia“, o shiki – „skleisti“. Furošiki tuo metu buvo naudojami kaip prausimosi reikmenų ir švarių drabužių maišai, o viešoje pirtyje tas pats audeklas buvo tiesiamas ant grindų, kaip vonios kilimėlis. Būtent šiuo laikotarpiu turtingos šeimos pradėjo užsakinėti įvairių dydžių vestuvinius Furošiki, kuriuose išsiuvinėdavo giminės herbus ir simbolius bei užrašydavo palinkėjimą jauniesiems.
Furošiki gamyba ir naudojimas išaugo, kai XIX amžiaus pradžioje į Japoniją buvo įvežta medvilnė. Žmonės pradėjo daugiau keliauti bei vežiojosi su savimi asmeninius daiktus, o pirkliai gabendavo juose savo prekes.

XIX-XX amžių sandūroje atsirado automatizuota tekstilės pramonė, kuri atvėrė plačiausią kelią Furošiki naudojimui. Būtent šiuo laikotarpiu atsirado dovanų pakavimo menas šia technologija: dovana įpakuojama į audeklą, kurio funkcija dekoracinė, gavęs dovaną asmuo audeklą saugodavo iki išvykimo namo, o vėliau audeklą naudodavo kaip dovanos parsigabenimo maišelį, t.y. perrišdavo mazgelius kaip jam patogiau. Furošiki vestuvių tradicijoje taip pat išplito – jame buvo laikomas jaunosios kraitis.

Po Antrojo pasaulinio karo Japonijos kultūrai ir pramonei didelę įtaką padarė sparčiai plintančios Amerikos tradicijos – krovinių pervežimui naudojamos kartoninės bei plastikinės dėžės, prekybų centrų atsiradimas, siūlantis įsigyti plastikinius maišelius, dėl kurių Furošiki buvo praktiškai išnykęs.

Jo sugrįžimą į Japonijos kultūrą lėmė aplinkos apsaugos ministro Ms. Yuriko Koike 2006 metų agitacija, skatinanti atgaivinti senąją tradiciją ir naudoti Furošiki siekiant sumažinti atliekų kiekį Japonijoje bei pasaulyje. Ministrui pavyko atgaivinti tradiciją, kuri gavo dar kitą vardą – „Mottainai Furoshiki“, reiškiantį „atliekoms NE“. Atliktų aplinkos apsaugos tyrimų Japonijoje 2005 metais duomenimis, vienam plastikiniam maišeliui pagaminti, kuris sveria 8 gramus, reikia 16-18 mililitrų grynosios naftos. Šiuo metu tradicija tapo verslu, siūlomos dovanų pakavimo paslaugos, parduodami stilingi Furošiki maišeliai kompiuteriams, knygoms... Taigi, jei norite prisidėti prie aplinkos išsaugojimo, imkite audinį ir leiskite pasireikšti jūsų kūrybingumui.


Čia rasite trumpą video, kaip naudoti Furošiki:
http://www.recyclenow.com/what_can_i_do_today/furoshiki_japanese_w.html
Medžiaga iš:
http://hubpages.com/hub/art-of-japanese-gift-wrap
http://layersofmeaning.org/wp/?p=325
http://www.etsy.com/storque/craftivism/furoshiki-for-the-holidays-6486/
http://www.infomapjapan.com/hstore/200709-infospecial.phtml

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Komentarai

boba-jega @ 18.03.2011, 12:48

Fantastika!!!!!Man labai grazu:*

Wiltoshkinas @ 31.01.2012, 19:44

Labai gražu!!! Man labai patiko ta šviesiai mėlyna rankinė. Gal žinote kaip ją pasidaryti? :)

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,370
  • Temų forume: 3,200
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,942
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,325
  • Pardavėjų galerijoje: 1,533