Kvepalų istorija (II): nuo viduramžių iki klasicizmo

Parašė: pusis 11.10.2010, 20:22

Romos imperijos žlugimas, barbarų antplūdžiai, nesibaigiantys karai – visa tai turėjo įtakos Vakarų Europai: kvepalais nustota domėtis. Tik XII a., prasidėjus prekybiniams mainams, kvepalus vėl imta vartoti. Didžiuosiuose miestuose, garsėjusiuose ką tik įkurtais universitetais, pasitelkus alchemiją ir iš arabų perimtas distiliacijos paslaptis, pradėta tobulinti kvepalų gamybą.

Aromatinės dervos ir mira tebevartojamos per religines šventes, o karaliai ir jų dvariškiai mėgaujasi kvepalų apžavais. Gražuolės kvėpinasi kambarius ir drabužius purkštuvais, primenančius tuos, kurie naudojami religinėse apeigose.

Paauksuoto sidabro rutulio formos pomanderis su išgraviruota karūna,
sidabriniu raižytu pagrindu – indu, kuriame laikomos kvapiosios
medžiagos. Vokietija XVI a. 

Paauksuotos bronzos smilkytuvas; yra dėžutė kvepalams, apie smilkytuvą apsivyniojusi gyvatė. Prancūzija, Liudviko XIV laikai

Viduramžiais mėgaujamasi vonios teikiamais malonumais: atsiranda anksčiau neregėtas indas, vadinamas pomanderiu, kuriame laikomas muskusas, ambra ir kvapieji aliejai bei dervos. Tai metalinis rutulys su ažūriniais ornamentais, kuriame laikomi kvepalai.

Paauksuoto sidabro rutulio formos pomanderis su išgraviruota karūna. Pomanderio viršutinis žiedas atsisuka ir korpuse atsiveria anga. Korpusas suskirstytas į šešias skiltelių formos dalis, ant kiekvienos iš šių skiltelių užrašyta aromato rūšis. Vokietija XVI a.

Kvapams priskiriamos gydomosios sąvybės: jie gali apsaugoti nuo maro ir epidemijų, palengvinti virškinimą ar sustiprinti vyro potenciją... Aromatų sostine tampa Venecija: čia perpardavinėjami prieskoniai atvežti iš Rytų. Arabų keliautojai plaukia „prieskonių keliu“ į Indiją ir Ceiloną ir iš ten gabena prieskonius. Europa, kurioje nuo seno auginami anyžiai, čiobreliai, bazilikas, krapai, dabar ragauja cinamoną, imbierą, kardamoną. XIV a. antroje pusėje, iš etilo alkoholio ir kvapiųjų aliejų, pagaminami skysti kvepalai, vadinti „kvapiuoju vandeniu“.

Atradus Ameriką, XV amžiuje, Venecija pamažu praranda savo šlovę: iš pradžių portugalai, paskui ispanai plečia prieskonių prekybą, o XVI a. pradeda pirmauti olandai. Sukuriama įvairiausių kvapiųjų vandenų: vanduo, kuriame yra tik viena kvapioji medžiaga – rožių, levandos ar apelsino žiedų aliejus; vanduo, kuriame derinami gėlių ir prieskonių kvapai, dar pridėjus muskuso ir ambros. Šis vanduo turi ne tik gydomųjų sąvybių, jis nustelbia ir kūno kvapus: Viduramžių žmonės nepaprastai rūpinosi asmens higiena. Kvepalai laikyti stikliniuose buteliukuose arba siaurakakliuose induose. Išliko kriaušės formos metalinių flakonų, pagamintų iš paprastų ar brangiųjų metalų, pieno atspalvio indai, primenantys Rytų porcelianą. Pradėti gaminti pomanderiai su mažyčiais aapelsino skiltelės pavidalo skyreliais – kiekviename laikyti vis kiti kvepalai.

Emaliuotas flakonas iš prahos karaliaus dirbtuvių. Praha, 1580-1600 metai

Maži porcelianiniai flakonai, Kinija, XVII-XVIII amžius

Keraminis dubenėlio formos indas su ažūriniu dangteliu, Kinija

Iš riešuto kevalo išpjautas flakonas, įtvaras – sidabrinis, Portugalija arba Ispanija, XVII amžius

XVII amžiuje kvepalai tampa nepaprastai populiarūs, deja, su higiena tai nėra susiję- netgi priešingai: pudros ir kvapieji vandenys persunkia „karaliaus Saulės“ dvariškių veidus ir perukus. Šiame amžiuje galybė medžiagų, vartojamų kvepalams gaminti, dar praturtinama jazmino, rožių, tuberozos kvapų. Įvairėja flakonų formos, o pomanderis tampa „demokratiškesnis“, jis išsaugo populiarumą iki XVIII a. pabaigos. Gausiai gaminami siaurakakliai, maži flakonai iš spalvoto stiklo. Labai vertinamas kaltas ar raižytas sidabras, auksas, puoštas emaliu ar pigesniais brangakmeniais.

Šaltiniai ir literatūra:
F. Pavia, Kvepalų pasaulis. Vilnius, Meralas 1998
www.about.com, www.fashion-era.com
Iliustracijos:
F. Pavia, Kvepalų pasaulis. Vilnius, Meralas 1998
www.about.com, www.fashion-era.com

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,300
  • Temų forume: 3,140
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,760
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532