Kvepalų istorija (IV): moderniosios parfumerijos išvakarėse

Parašė: pusis 18.01.2011, 19:32

XIX amžiuje kvepalų gamyba labai ištobulėja: pasitelkus moderniąją chemiją, sukuriama gausybė naujų kvapų, kurie mėgstami ir vartojami net iki šiol. Prancūzijos revoliucija nepajėgė nuslopinti visuomenės pomėgio kvėpintis. Šiuo laikotarpiu žmonės vėl išdrįso parodyti potraukį prabangai, taip pat ir kvepalams. Imperijos laikais labai skatinama vartoti kvapiąsias medžiagas, nes Napoleonas ir jo svita buvo dideli kvepalų gerbėjai. Žozefina jautė didelį potraukį stipriems kvapams: jos kambarys Malmezone buvo taip smarkiai persismelkęs įvairiausių kvapų, kad net po septyniasdešimties metų juos vis dar galima buvo užuosti. Ji išleisdavo galybę pinigų mėgstamiems kvepalams, o imperatorius ne itin mėgo dirbtinus, tačiau kasdien tarnas jį ištrindavo nuo galvos iki kojų Žano Marijos Farino pagamintu odekolonu. Kas mėnesį Napoleonas jo sunaudodavo apie šešiasdešimt flakonų. Sprendžiant iš imperatoriaus laiškų – kvapai sužadindavo ir kūno aistras. Jis rašė Žozefinai: „Nesiprausk, po aštuonių dienų aš atvyksiu pas tave“.

Smilkytuvas, Kinija, apie 1850 metus

Spalvoto stiklo flakonas, Bohemija, apie 1860 metus

Restauracijos laikotarpiu kvepalų pomėgis kiek sumažėjo: vertinti švelnūs gėlių kvapai, o gyvūninės kilmės kvapiosios žaliavos prarado pasisekimą. Liudviko XVIII laikais mėgautasi „Aušrinės ašaromis“ (Les larmes de l‘aurore) arba „Gražuolių vandeniu“ (Eau des belles).

Romantizmo laikais buvo madingos uodžiamosios aromatinės medžiagos – „druskos“, kurios kaip niekas kitas nuvargus padėdavo atgauti jėgas.

Napoleono III ir imperatorienės Eugenijos laikais vėl tampa madingi stiprūs kvepalai, gaminami iš pačulės. Tuo metu sukonstruoti ir tobulesni distiliavimo įrenginiai. 1700 – 1900 metais iškyla didieji fabrikai, kurių savininkų vardai ženklina kvepalų eros pradžią: L. T. Piveras (L. T. Piver), Lantje (Lantier), Pejanas Bertranas (Peyan – Bertrand) ir kiti.

Stiklo flakonas, Lobmejerio manufaktūra, Viena, Austrija, apie 1880 metus

Cilindro formos paauksuoto sidabro flakonas, gausiai išpuoštas perlais ir turkiu. Rusija, apie 1850 metus

Iškilo dar viena pavardė, kuri ženklina ištisą garsiųjų parfumerių dinastiją – Gerlenas (Guerlain). Jaunas gydytojas ir chemikas atidarė parduotuvę, joje prekiauta savitais kvepalais, pudromis, o taip pat „Imperatoriškuoju odekolonu“, kuri jis tiekdavo imperatorei Eugenijai.

Kalnų krištolo flakonas paauksuotu įtvaru, kamštis - imperatoriaus Napoleono biustas. Prancūzija, apie 1810 metus

Briaunuotas stiklo flakonas, puoštas preciziškais aukso piešiniais, su vazos formos kamščiu, Bohemija, apie 1840 metus

XIX amžiuje sparčiai vystėsi organinė chemija, mokslininkams pavyko susintetinti kvapiųjų medžiagų molekules. Kvepalų gamyba suklestėjo, parfumeriai davė valią vaizduotei ir sukūrė gamtoje neegzistuojančių kvapų derinių. Buvo pripažinta nauja – kvepalų kūrėjo – profesija, kurios atstovai tik XX amžiuje įrodė, kad kurti kvepalus yra didelis menas. Pramoniniu būdu gaminami flakonai supaprastėjo, tapo standartiniais, nors tai nepakenkė jų kokybei. Krištolas visais laikais buvo vertinamas; Bohemija, Prancūzija, Didžioji Britanija garsėjo krištolo gaminiais.

Krištolinis flakonas, Bohemija, XIX amžius

Bronzinis grafinėlis, Prancūzija, 1880 metai

Stiklo flakonas, puoštas auksu, Bohemija (?), XIX amžius (?)

Šaltiniai ir literatūra:
F. Pavia, Kvepalų pasaulis. Vilnius, Meralas 1998
www.about.com, www.fashion-era.com

Iliustracijos:
F. Pavia, Kvepalų pasaulis. Vilnius, Meralas 1998

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,261
  • Temų forume: 3,118
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,660
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,316
  • Pardavėjų galerijoje: 1,528