Spalvos mūsų papuošaluose

Parašė: barskuole 12.11.2010, 20:50

Spalvos turi neabejotiną reikšmę mūsų gyvenime. Jos veikia mūsų nuotaiką, įtakoja pasirinkimus, daugelis per daug nesusimąstydami galėtume įvardinti savo mėgstamas spalvas bei spalvas, kurių vengiame. Tačiau, kai spalvų įvairovė tokia gausi, sunkoka būtų apsiriboti viena ar dviem spalvomis, ką bedarytume, – derintume savo garderobą, puoštume namus ar kurtume papuošalus. O čia neabejotinai susiduriame su spalvų derinimo klausimais. Kokia spalva prie kokios tinka? Koks derinys būtų neįprastas ir įdomus, tačiau spalvos derėtų tarpusavyje? Kai kurie žmonės instinktyviai sugeba puikiai derinti spalvas, kitiems gi tas pavyksta gerokai sudėtingiau ir tik ilgų dėliojimų spalvą prie spalvos dėka. Ir čia mums gali pagelbėti spalvų teorija.

Spalvų ratas

Spalvų ratas yra pagrindinis įrankis spalvų derinimui. Pirmąjį spalvų ratą dar 1666 metais sukūrė Izaokas Niutonas (Isaac Newton) ir per tą laiką jo variacijų būta ne vienos, tačiau per laiką nusistovėjęs spalvų ratas yra sudarytas iš 12 RYB spalvų. Pagrindinės (pirminės) spalvos yra trys – geltona, raudona ir mėlyna, jų negalima išgauti maišant jokias kitas spalvas. Tris antrines spalvas galima gauti lygiomis proporcijomis sumaišius dvi pirmines spalvas (raudona + geltona = oranžinė, raudona + mėlyna = violetinė, geltona + mėlyna = žalia). Šešios tretinės spalvos išgaunamos maišant vieną pirminę ir vieną antrinę spalvą, taigi viso tris, kadangi antrinę sudaro dvi pirminės. Ir taip gaunamas 12‘os spalvų ratas:

Kiekviena spalva rate yra gryna, be juodos ar baltos spalvos priemaišų. Kai pridedamas atitinkamas kiekis juodos ar baltos spalvos, spalva tamsėja arba šviesėja – kinta jos tonas (angl. „value“). Spalvos tonui atvaizduoti spalvų ratas papildomas dar keliais ratais: du išoriniai – tamsiems spalvos tonams (angl. „shades“), du vidiniai – šviesiems (angl. „tints“).

Šiltos-šaltos spalvos

Spalvų ratą galima padalinti pusiau pagal spalvų „temperatūrą“, vienoje pusėje bus šiltos spalvos, kitoje – šaltos:

Šiltos spalvos turi gelsvą atspalvį ir paprastai spinduliuoja šilumą, jaukumą bei energiją, šaltos – su melsvu atspalviu, yra ramios ir spinduliuoja vėsą, tvirtumą, abejingumą. Šiltų spalvų papuošalai labiau išsiskiria, atrodo esantys arčiau ir didesni. Kai tuo tarpu šaltų spalvų – atrodo nutolę ir mažesni. Šaltos spalva visada labai gerai atrodo kaip pagrindo spalva.

Spalvų deriniai (schemos)

Nėra „gerų“ ar „blogų“ spalvų, apskritai viena spalva neegzistuoja. Ją matome kitų spalvų fone ir spręsdami, patinka ar ne, vertiname bendrą vaizdą. Spalvų teorija išskiria 15 derinių, kurie yra įdomūs ir patrauklūs akiai.

• Vienspalvis derinys (angl. „Monochromatic“) – schema, pagrįsta tik viena spalva. Neabejotinai lengviausiai pritaikoma praktikoje. Vyrauja viena spalva, tačiau galima žaisti su šviesesniais/tamsesniais tonais, medžiagų faktūromis, formomis bei dydžiais. Vienspalviai papuošalai atrodo ramūs ir subtilūs. Derinį gali praturtinti neutralios spalvos, taipogi metalinės detalės.

(Gloria-Jean Browne)

• Panašių spalvų derinys (angl. „Analogous“) – naudojamos spalvų rate greta esančios 3-5 spalvos. Tai gana dažnai gamtoje sutinkamas derinys. Šalimais esančios spalvos dažniausiai gerai dera tarpusavyje, atspalviai panašiausi vienas į kitą, tad nesudaro kontrasto, papuošalai pagal šį spalvos derinį sukelia harmonijos pojūtį. Vieną spalvą rekomenduojama naudoti kaip vyraujančią, kitas – tik pirmosios išryškinimui, pabrėžimui. Nors spalvų pasirinkimas ribotas, įvairovės galima pasiekti renkantis blankesnes ar ryškesnes spalvas, naudojant skirtingus karoliukus ir pan.

(Vampi Choy)

• Papildančių spalvų derinys (angl. „Complementary“) – naudojamos priešingose rato pusėse esančios dvi spalvos. Spalvos labai skirtingos, tad viena kitą puikiai išryškina, atrodo grynesnės ir šviesesnės nei, pavyzdžiui, derinant tos pačios spalvos įvairius tonus. Geriausiai atrodo, kai abi naudojamos spalvos yra vienodo intensyvumo, ir labai svarbu teisingos proporcijos. Papuošalas su abiejų spalvų panašiu kiekiu gali nepasirodyti toks patrauklus akiai. Verčiau rinktis vieną vyraujančią spalvą, o kitą spalvą naudoti tik pagrindinės akcentavimui. Be to, kadangi spalvos iš priešingų rato pusių, neišvengiamai viena jų bus šilta, kita šalta. Spalvų teorija teigia, kad akiai malonesnis variantas yra, kai vyrauja šalta spalva, o šilta spalva tik atsvarai.

(Laurie Eller)

• Panašių-papildančių spalvų derinys (angl. „Analogous-Complementary) – naudojamos 3-4 šalia viena kitos esančios spalvos ir vidurinės iš jų ar vienos iš vidurinių papildanti spalva kitoje rato pusėje. Ši papildanti spalva turėtų būti naudojama kaip akcentas papuošale, kuris priduotų įdomų kontrastą dominuojančiai spalvų grupei. Geriausiai atrodo, kai naudojamas šiltos spalvos akcentas šaltų spalvų fone, arba šaltos – šiltų spalvų fone.

(Katie Gerner)

• Dvigubų papildančių spalvų derinys (angl. „Dual Complementary“) – schema sudaryta iš dviejų greta esančių spalvų ir jų abiejų papildančių spalvų kitoje rato pusėje. Šią schemą gana sudėtinga harmonizuoti. Jei visos keturios spalvos naudojamos vienodais kiekiais, schema gali pasirodyti visiškai nesubalansuota, todėl reikėtų vieną papildančių spalvų porą rinktis kaip dominuojančią arba naudoti prislopintas spalvas.

• „Beveik“ papildančių spalvų derinys (angl. „Near Complementary“) – priešingų spalvų derinys gali atrodyti stulbinamai, bet tuo pačiu gali atrodyti ir gana rėksmingai, vis tik spalvos labai skirtingos. Galimybė to išvengti yra naudoti ne papildančią spalvą, bet esančią šalia jos. Pavyzdžiui, violetinė ir geltona-žalia spalvos yra beveik papildančios, bet suteikia ramesnį įspūdį nei tikrosios papildančios spalvos – violetinė ir geltona.

(Laurie Eller)

• Išsišakojančių papildančių spalvų derinys (angl. „Split complementary“) – schema paremta trimis spalvomis. Pirmiausia spalvų rate reikėtų surasti dvi papildančias spalvas ir tuomet vienos iš jų imti greta iš abiejų pusių esančias spalvas. Derinys gali gautis labai patrauklus ir spalvingas, tačiau ir čia labai svarbu spalvas derinti nevienodomis proporcijomis. Bent viena iš derinamų spalvų bus tretinė, o tretinės spalvos deriniui visada priduoda įmantrumo.

(Laurie Eller)

• Trijų spalvų derinys (angl. „Triadic“) – sudaryta iš trijų spalvų, vienodu atstumu nutolusių viena nuo kitos. Vėlgi esmė proporcijose. Geriausia, kad jos būtų mažėjančios. Viena spalva vyrautų, antrosios turėtų būti mažiau, o trečiosios išvis mažai, tik dėl akcento. Gana lengva schema, kadangi tokios spalvos natūraliai gerai dera tarpusavyje. Spalvos pakankamai kontrastingos, tačiau derinys išlieka harmoningas, pakankamai gyvas, net ir derinant blankias spalvas.

(Laurie Eller)

• Trijų papildančių spalvų derinys (angl. „Complementary Triad“) yra formuojamas derinant papildančių spalvų porą su spalva, nuo abiejų papildančių spalvų nutolusia vienodu atstumu (vienai porai galimi du variantai).

• Modifikuotas trijų spalvų derinys (angl. „Modified Triad“) yra sukuriamas pasirinkus tris spalvas, kurios nutolusios tik per vieną spalvą viena nuo kitos, o ne per dvi, kaip trijų papildančių spalvų derinio atveju. Derinys gaunamas šiek tiek švelnesnis, kadangi spalvos arčiau viena kitos. Gana panašus į panašių spalvų derinį, tačiau kontrastingesnis.

(Laurie Eller)

• Stačiakampis keturių spalvų derinys (angl. „Rectangular Tetrad“) – tai viena sudėtingiausių schemų, kadangi didelė rizika gauti tiesiog spalvų kratinį. Naudojamos dvi papildančių spalvų poros, suformuojančios stačiakampį. Gražiausiai atrodo, kai viena spalva dominuoja, o visų kitų tik šiek tiek.
• Kvadratinis keturių spalvų derinys (angl. „Square Tetrad“) – schema panaši į aukščiau aprašytąją, tačiau papildančių spalvų poros suformuoja kvadratą – keturios spalvos viena nuo kitos nutolusios vienodu atstumu.

(Laurie Eller)

• Daugiaspalvis derinys (angl. „Multi-color“) – naudojamos 5-12 spalvų iš spalvų rato. Skamba gana sudėtingai, juk tiek spalvų, tačiau tereikia derinti vienodai šviesias ar vienodai prislopintas spalvas ir subalansuoti, kiek kiekvienos jų naudoti. Kaip ir ne vienoje kitoje schemoje, čia svarbu vieną spalvą parinkti kaip dominuojančią. Tamsiausią (pavyzdžiui, mėlyną) ir šviesiausią (pavyzdžiui, geltoną) spalvas naudoti mažiausiai, tik akcentams.

• Neutralus spalvų derinys (angl. „Neutral“) – naudojami rudos spalvos šviesūs ir tamsūs tonai.

• Bespalvis derinys (angl. „Achromatic“). Jokių spalvų, tik juoda, balta ir pilka. Juoda ir balta derinamos kartu gali priduoti ypatingo žavesio papuošalui. Ir čia netgi svarbios proporcijos nėra tokios svarbios.

Be abejo, skonis spalvoms – tai toks individualus dalykas, kad būtų beviltiškas reikalas bandyti išvesti formulę, kas gražu be išimties visiems žmonėms. Spalvų teorija nusako tik bendrus spalvų derinimo dėsnius, kuriuos žinoti pravartu, bet nebūtina, ir netgi nepatartina, taikyti aklai. Dažniausiai žmonės jau iš patirties gali pasakyti, kurios spalvos tarpusavyje gerai dera, neretai ir intuicija padiktuoja, kokias spalvas rinktis, o jei intuicija kalba pakankamai garsiai, greičiausiai vertėtų jos paklausyti. Spalvų derinys visų pirma turėtų patikti pačiam kūrėjui, o spalvų derinimas neturėtų tapti sunkiu ir varginančiu darbu. Geriausias derinys yra tas, kuris priverčia Jus jaustis puikiai, ir tai svarbiausia. ladyx

O pabaigai siūlau pasižvalgyti po Fire Mountain Gems and Beads® spalvų prognozę 2010-2011 rudens/žiemos sezonui. Gal jų tarpe yra ir Jums galinčių patikti spalvų?;)

Šaltiniai:
http://www.beading-design-jewelry.com/
http://www.bylgd.com/
http://vampsart.com/
http://www.jewelryartists.org/
http://www.firemountaingems.com/

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Komentarai

mermaids45 @ 13.11.2010, 18:45

idomiai

krist22 @ 14.11.2010, 11:25

Labai gera pamoka !!!

S.a.m.a. @ 14.11.2010, 17:49

tiesiog spalvos

Birulija @ 11.12.2010, 10:02

Super straipsnis ! Laaabai naudingas ir labai graziai viskas pateikta. Gerokai reikejo prie jo papluseti. saunuole !

Birulija @ 11.12.2010, 10:04

Taip, spalvos, bet esme tame, kaip jas suderinsi...

Vytautėlė @ 27.01.2011, 12:52

Tokio paprasto straipsnio apie spalvų derinimą labai ilgai ieškojau :) Ši medžiaga man labai pravers realizuojant sutažo papuošalus ;) barskuole, tu šaunuolė ;)

triksiuke @ 02.02.2011, 17:14

Kai pati dekupazui gaminiesi dazus tai man labai praverte. Aciu

stikse @ 14.02.2012, 17:01

Ačiū už koncentruotą paskaitėlę.

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,300
  • Temų forume: 3,140
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,760
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532