Tauriųjų metalų ženklinimas

Parašė: Idommi 07.01.2010, 23:00

Aukso ir sidabro įspaudavimo istorija Europoje prasideda 1275 m., kai Prancūzijoje buvo išleistas potvarkis įmušti tauriųjų metalų dirbiniuose “Paryžiaus lelijos” emblemą. Manoma, kad įspaudavimo praktika į Vakarų Europą atėjo iš Bizantijos, kur jau IV a. veikė gana sudėtinga tauriųjų metalų žymėjimo sistema. Daugelyje šalių yra institucijos (valstybinės arba privačios), kurios atlieka prabavimo priežiūrą. Prabavimą kontroliuoja valstybės Finansų ministerijos arba Centriniai bankai.

1991 metais įsteigta valstybės įmonė “Lietpraba” (nuo 1995 metų – “Lietuvos prabavimo rūmai”), kurie šiuo metu veikia Druskininkuose ir turi filialus Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose . 1995 metais Seimas priėmė “Lietuvos Respublikos Tauriųjų metalų ir brangakmenių valstybinės priežiūros įstatymą”. “Lietuvos prabavimo rūmai” atlieka tauriųjų metalų ir jų dirbinių tyrimus, žymėjimą, vykdo prekybos tauriųjų metalų dirbiniais kontrolę.


Praba – Tarptautinės standartizacijos organizacijos (ISO) arba valstybės nustatytas standartas, parodantis santykinį tauriojo metalo kiekį lydinio masės tūkstantyje dalių. Šio santykio skaičius įspaudžiamas gaminyje.
Mūsų šalyje tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminiuose turi būti įspauduotas Lietuvos valstybinis kontrolinis prabavimo ženklas, praba, atsakomybės ženklas, o Lietuvoje pagamintuose gaminiuose – ir pagaminimo metų šifras.
Jeigu yra Lietuvos Respublikos tarptautinė sutartis ar susitarimas dėl abipusio įspaudavimo bei kokybės pažymėjimo pripažinimo, tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminiai iš susitarusiųjų šalių gali būti išvežami arba į jas įvežami be papildomo kontrolinio įspaudavimo ir kokybės pažymėjimo.
Prabos reiškimo vienetų sistemos:
• Metrinė – kai tauriojo metalo kiekis išreiškiamas tūkstantosiomis metalo lydinio masės dalimis – promilėmis. Ši sistema paplitusi Vakarų Europoje, NVS šalyse, tai pat Lietuvoje.
• Karatinė prabos reiškimo sistema veikia Anglijoje, Šveicarijoje ir JAV. Ji naudojama aukso kiekiui lydiniuose nustatyti. 1 praba - 23 karatai, 2 praba - 18 karatų, 3 praba - 14 karatų. Sidabro prabos – 1 praba - 22 karatai, 2 praba – 21karatai.
Lietuvos valstybinis kontrolinis prabavimo ženklas ir kiti įspaudai įspaudžiami ant tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių taip, kad nesumažėtų jų prekinė, vartojamoji ar meninė vertė. Jeigu nepakanka vietos arba jei tai yra neįmanoma, gaminį apibūdinantis įspaudas įspaudžiamas pritvirtintoje prie gaminio plomboje. Brangakmeniams, kai yra nustatyta jų tapatybė ir charakteristikos, išduodami nustatytos formos kokybės pažymėjimai.
Gaminiai ne iš tauriųjų metalų, o tik jais padengti nėra įspauduojami. Lietuvos valstybiniu kontroliniu prabavimo ženklu gali būti neįspauduojami istorinę, archeologinę ar meninę vertę turintys gaminiai, jeigu įspauduoti jie netektų šios vertės; smulkios įraižos, įpjovos, tauriųjų metalų inkrustacijos (kai jomis papuoštos dėžutės, vazos ir kiti daiktai; prietaisų detalės, laboratoriniai indai ir kiti gaminiai, skirti mokslo, gamybos, medicinos ir kitiems tikslams, dantų protezavimo diskai, kurie tiekiami medicinos įstaigoms tiesiai iš juos gaminančių gamyklų, chirurginiai ir kiti instrumentai, plėvelinis auksas ir sidabras, liejiniai, juostos, lapai, viela ir kiti pusfabrikačiai. Tokiu atveju šie gaminiai privalo turėti prekinio ženklo įspaudą ar atitinkamą etiketę bei sertifikatą, o jų praba turi atitikti šios produkcijos standartų reikalavimus.
Lietuvoje prabos ženklas susideda iš emblemos, triženklio skaičiaus, gamintojo ženklo bei šifro, parodančio pagaminimo metus.
Nuo 1997 m. sausio 1 d. Lietuvoje naudojami tauriųjų metalų gaminiai įspauduojami Vyčio emblema. Ir yra nustatytos šios prabos:

Auksas


Sidabras


Platina


Gaminių pagaminimo metų sutartinis žymėjimas: 1994-4A, 1995-5A, 1997-7A, 1998-8A, 1999-9A, 2000-0A, 2001-1B, 2002-2B, 2003-3B, 2004-4B, 2005-5B, 2006-6B, 2007- 7B, 2008-8B, 2009-9B, 2010-0B.

Užsienio šalių prabos:Šaltiniai: LR Tauriųjų metalų ir brangakmenių valstybinės priežiūros įstatymas, http://www.lpr.lt , http://gemgossip.com , http://www.sellgold.com

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,308
  • Temų forume: 3,143
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,784
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532