Akmenų optinių efektų TOP 10

Parašė: Idommi 27.09.2010, 20:04

Akmenų optiniai specialieji efektai gali susiformuoti natūraliai (augant kristalams) arba sukurti žmogaus juos apdorojant (išpjaunant, šlifuojant). Šlifuojant kinta akmens spindesys, spalvos intensyvumas, tad galima jiems suteikti optinį efektą.

1. Liepsna arba ugnies liežuviai

Liepsnos efektas išgaunamas šlifuojant taip, kad šviesa kristų į akmens centrą ir atsispindėtų išorėn. Spinduliai išlinksta ir balta spalva susiskaido į atskiras spektro spalvas. Iš visų brangakmenių tik deimantai ir cirkonai turi pakankamai refrakcijos (lūžimo) savybių, kad būtų galima jiems suteikti liepsnos efektą.

2. Spalvų žaismas

Dėl šios savybės itin vertinami opalai. Šviesos atspindžiai, atsimušę į brangakmenio viduje esančias mikro sferas, sukuria spalvų žaismo efektą. Brangakmenio viduje nėra jokių realių intarpų, tai tik optinė apgaulė.

3. Fluorescencija

Fluorescencijos terminas kilo iš mineralo fluorito pavadinimo, kadangi jame pirmiausia buvo pastebėtas fluorescencijos reiškinys. Kai kurie akmenys apšviesti ultravioletiniais spinduliais, sugeria tuos spindulius ir kurį laiką skleidžia regimąją šviesą.

4. Labradorescencija

Šis efektas susidaro šviesai atsispindint nuo mikroskopiškai plonų vidinių brangakmenio sluoksnių. Akmenys pasižymintys šiuo optiniu efektu niekada nepabosta. Šviesai krintant įvairiomis kryptimis, jie mirguliuoja ir atrodo vis kitaip.

5. Spalvų kaita

Kai kurie brangakmeniai gali pakeisti spalvą priklausomai nuo jos supančios šviesos kiekio. Tas pats turmalino ar aleksandrito karoliukas saulės spinduliuose ir patalpoje atrodo esantys skirtingų spalvų.

6. Interferencija

Interferencija – tai vaivorykštinis spindesys. Jis atsiranda šviesai atsispindint nuo vidinių brangakmenio paviršių. Anksčiau minėti spalvų žaismo ir labradorescencijos efektai yra interferencijos rūšys. Šiuo efektu pasižymi vidinis kriauklių paviršius (perlamutras), ugninis agatas, kartais obsidianas, taip pat jis suteikiamas dirbtiniams akmenims.

7. Katės akies efektas

Efektas atsiranda šviesai atsispindint nuo vidinės lygiagrečiai išsidėsčiusių intarpų grupės. Sukant akmenį iš vienos pusės į kitą, katės akis mirguliuoja. Šis sidabriškai baltas efektas būdingas chrizoberilui, kvarcui, granatui. Bene žinomiausias kvarcas pasižymintis šiuo efektu – tigro akis.

8. Aventurescencija

Įvairūs intarpai dažnai laikomi brangakmenių trūkumais. Tačiau smulkūs hematito intarpai aventiurine arba lauko špato intarpai saulės akmenyje žėri, kibirkščiuoja taip sukurdami nepaprastą efektą. Gerai žinomos akmenų imitacijos, vadinamieji aukso akmenys – mėlynasis (Kairo naktis), rudasis ir žaliasis (Nilo smaragdas) – sukurti žmogaus iš vario dulkių ir stiklo suteikiant šį efektą.

9. Opalocencija arba pieno efektas

Brangakmeniai, pasižymintys šiuo efektu, yra balkšvos spalvos lyg apšviesi mėnulio šviesos. Gali būti pusiau skaidrūs iki vaiskių. Pieno spalvos efektą sukuria akmenyje esantys skysčio ir dujų burbuliukų intarpai. Žinomiausi šiuo efektu pasižymintys akmenys – opalas, mėnulio akmuo, pieninis kvarcas.

10. Asterizmas arba žvaigždės efektas

Tai katės akies efektas kai šviesa atsispindi ne nuo vienos, o jau nuo dviejų ar trijų lygiagrečiai išsidėsčiusių intarpų grupių. Tinkamai nušlifuotame akmens paviršiuje atsispindi žvaigždė su 4, 6, 12 ar net daugiau spindulių.

Šaltiniai bei nuotraukos:
http://geology.about.com
http://blog.myjewelrydeals.com
http://www.absoluteastronomy.com
http://www.bwsmigel.info/GEOL.115.ESSAYS/Gemology.Aventurescence.html
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fluorescent_minerals_hg.jpg

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Komentarai

inetukas @ 11.03.2011, 08:35

labai gražu žvaigždės efektas ;)

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,343
  • Temų forume: 3,165
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,866
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,325
  • Pardavėjų galerijoje: 1,533