Ametistas - akmenų siela

Parašė: alala 11.11.2011, 19:06

Ametistas – gr.: a - methuskein “neprisigėręs, blaivus”
Ametistas – tai Silicio dioksidas [SiO2, silicon dioxide] - makrokristalinio kvarco atmaina, kietumas – 7 (tai sudaro 1/15 deimanto kietumo)
Ametistas yra kietas akmuo, jo vidutinis lūžio rodiklis ir jo svoris yra panašus į kitų kvarcų, bet kristalinė struktūra yra visiškai kitokia ir neįprasta. Konstrukcija yra sluoksniuota, dėl to kinta akmens spalvos intensyvumas. Tai paaiškina kodėl yra nedaug ametistų, turinčių vienodai pasiskirsčiusią tamsią spalvą. Naujausių tyrimų išvadomis violetinę spalvą lemia geležies priemaišos.
Dažniausiai sutinkami blyškiai alyvinės, violetinės arba purpuriškai violetinės spalvos ametistai. Seniau dar vadintas rausvuoju arba alyviniu kvarcu. Ševrono (angl. Chevron), juostuotasis ametistas, yra pasipuošęs pusiau permatomomis arba baltomis juostomis, įdomiais ornamentais, primenančiais akį arba balsvus spindulius, tarsi įrėminančius arba dalijančius akmenį į kelias dalis.

Kaitinamas ametistas keičia savo spalvą. Dulsvi, dūmingi akmenys, kaitinami 250 laipsnių temperatūroje, tampa nuo spindinčios geltonos iki rudai raudonos spalvos, kai skaidrūs akmenys tampa geltonais ar bespalviais kaitinami 400 laipsnių temperatūroje. Šia ametisto savybe dažnai naudojasi prekybininkai. Dažnai parduotuvėse ant pakaitinto ametisto galime rasti „Citrino“ etiketę. Toks akmuo neturi nei ametisto, nei citrino savybių, tad negalėsite jo naudoti gydymui akmenimis.
Kartais galime susidurti su ametisto imitacijomis.Paprastai imitacijos gaminamos iš stiklo (ametisto stiklas, dykumos ametistas), sintetinio špinelio, bei sintetinio ametisto – t.y. laboratorijos sąlygomis sukurto kvarco, kurio sudėtis identiška natūraliam. Imitacija daug skaidresnė ir labiau spindi.

Daugiausiai ametisto randama Brazilijoje, Urale, Šri Lankoje, Šiaurės Amerikoje,Urugvajuje, ir Madagaskare. Nemažai neaišku iš kur atkeliavusio šio akmens buvo rasta Actekų kapuose. Šiaurės Amerikoje yra vieta, vadinama Ametistų Uostu. Violetinės spalvos kvarco ten randama gausiai, tačiau retai kokybiško akmens pavidalu.
 Ametistas dažniausiai randamas vulkaninės kilmės uolienose, Didžiausias kada nors žinota ametisto įduba buvo atrasta 1900 Rio Grande do Sul'e - 10 x 5 x 3 m, svėrė ~ 8 tonas. Vašingtono muziejuje yra 200 kg sveriantis ametisto luitas, rastas Brazilijoje. 1993 liepą Meine (JAV valstija) buvo rasta 3 metrų nuosėdų, iš daugiau nei 1000 kg ametisto, kai kurie kristalai 19 cm ilgio.
 Dauguma akmenų iš Brazilijos yra šviesios spalvos, švelniai purpurinės. Madagaskaro ametistai paprastai raudoni ar violetinių atspalvių. Urugvajoje randami ametistai yra sodriausios spalvos, tačiau dažniausiai dėmėti.

Graikai tikėjo, kad ametistas – svarbus ginklas prieš girtuoklystę. Legenda byloja, kad Išgėręs Dionisas meilinosi merginai vardu Ametysta, kuri atstūmė jį ir meldėsi, kad išliktų nepaliesta. Atsakydama į maldą Artemidė pavertė ją akmeniu.
Ametistu puošėsi jau neolito žmonės. Antikinėse kultūrose buvo nešiojamas, kad apsaugotų nuo girtuoklystės bei nunuodijimo. Senovės Egipte ametistas turėjo saugoti nuo nerimo bei kerėjimo. Tibete ametistas laikomas šventuoju Budos akmeniu. Ametistas minimas Biblijoje, kaip vienas iš Aarono [Mozės brolio] vėrinio akmenų, jis simbolizuoja Dano giminę. Katalikų bažnyčioje ametisto žiedus nešioja vyskupai – jis simbolizuoja skaistumą, romumą Ametisto akmenų yra Britanijos karūnoje, juos mėgo Jekaterina II.
Yra manoma, kad šis akmuo, senovės indėnų vadintas akmenų siela, padeda išlaikyti blaivų protą, saugo nuo neapgalvotų sprendimų, nesusivaldymo, girtuokliavimo, pagundų. Jis išvaduoja iš liūdesio, suteikia ramybės, pusiausvyros, harmonijos.Ametistas padeda atsikratyti praeities ir jos šmėklų, skatina kuklumą ir filantropiją, grūdina sielą ir švelnina žmogaus prigimtį. Jei jūs intuityviai pasirinksite šį akmenį, vadinasi, jau laikas keistis ir eiti nauju keliu.

Gaminant papuošalus ametistą siūloma derinti su natūraliu citrinu arba rožiniu kvarcu.Pasak senovės išminčių, ametistas atnešdavo sėkmę medžioklėje, sportinėse rungtyse, išlygindavo smulkias raukšleles, naikindavo strazdanas, gydydavo nuo podagros. Nevaisingoms moterims šis akmuo padėdavo susilaukti motinystės džiaugsmo. Jis suteikia savininkui kilnumo, meilės, gailestingumo, įteigia viltį, palaiko sveikatą. Jei turite slaptų „juodų” nuodėmingų, piktų minčių, ametistas padės jums atsikratyti visos sielos bjaurasties.Ametistas suteikia ramybę, ypač jei kamuoja stresas, depresija, nepaaiškinamas liūdesys ar baimė. Netgi nedidukas ametisto kristalas sugeba pašalinti neigiamas emocijas, pakrauti mūsų būstą teigiama energija, sušvelninti likimo smūgius.

Pastebėta, kad bet koks daiktas, padėtas šalia ametisto kristalo, apsivalo ir staigiai padidina savo energiją. Ametistu pakrautas vanduo išvalo smulkiausius kapiliarus, detoksikuoja visą organizmą ir sustiprina kraują, gydo inkstus, tulžį ir kepenis, subalansuoja kraujospūdį, malšina nervinius galvos skausmus. Akmuo, padėtas po pagalve, teikia ramų miegą ir raiškius, spalvingus sapnus, nuveja košmarus, nors kai kuriems gali sukelti ir nemigą.

Šis akmuo skatina koncentraciją, budrumą, bet kartu veikia atpalaiduojančiai. Tinka dirbantiems protinį darbą, ypač ten, kur aplinkoje daug įtampos. Ametisto vėrinys nešiojamas prie širdies pirmiausia veikia emocijas – balansuoja,padeda išvengti kraštutinių emocijų: jei aplinkiniai jus nuolat erzina, rekomenduojama nuolat nešioti tokį ametisto vėrinį. Vienas iš neįprasčiausių teiginių apie šį akmenį buvo tai, kad ametistas gali sužadinti meilės jausmus išrinktajam, net jei šis kol kas dar myli ir kitą. Ametistas - tai ne meilės akmuo, jis tiesiog dabartinę meilę paverčia abejingumu, taip atverdamas duris naujajai. “Saugokitės jo susižiedavę vyrai arba moterys” - tokius žodžius užrašė šumerų dvasininkas ant molinės lentelės prieš 30 000 metų. Ametistas taip pat padeda išsivaduoti iš priklausomybių, ypač – alkoholizmo. Ametistas tinka kovojant su nemiga, suteikia ramų, gilų miegą. Mažina galvos skausmus. Pakelia kraujo spaudimą. Mažina patinimus (pridėjus prie reikiamos vietos), temperatūrą, ramina kvėpavimo takų, plaučių, odos, nervų ligas. Jei ametisto vėrinys nešiojamas prie pat kaklo, jis suteikia jėgos balsui. Ypač naudinga prie kaklo nešioti ametistą tiems, kurie nedrįsta viešai kalbėti, kalba labai tyliai ar neryžtingai. Tačiau nerekomenduojama nešioti ilgo ametisto vėrinio žemiau širdies.
Šaltiniai: www.freewebs.com/pusbrangiai-akmenys/ametistas.html
http://crafts.vdnet.lt/
http://turkis.lt/
www.etsy.com

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,314
  • Temų forume: 3,144
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,796
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532