Augalinės ir sintetinės kilmės pluoštai

Parašė: Boo 01.01.2010, 23:00

Augalinės kilmės pluoštai

Augalinės kilmės pluoštas tampa labai populiarus tarp mezgėjų, norinčių organiškesnių, aplinkai draugiškų siūlų. Skirtingai nei gyvulinės kilmės, šis pluoštas nesulaiko šilumos, todėl iš jo pagaminti drabužiai dažniau dėvimi ten, kur klimatas šiltesnis. Tokių siūlų audinys tempiasi, tačiau palaipsniui praranda gebėjimą atgauti pradinę savo formą.



Medvilnės pluoštas





Medvinė – populiariausias augalas teikiantis augalinės kilmės pluoštą. Kai medvilnės sėkla subręsta, ji atsidaro ir iš jos išlenda pūkuotas medvilnės pluoštas. Daugybė skirtingų medvilnės rūšių auginama visame pasaulyje, taigi pluoštas skiriasi tiek ilgumu, tiek švelnumu. Medvilnės pluoštas natūraliai sukasi ir yra stipresnis nei vilna. Jis tampa dar stipresnis, kuomet sušlampa. Gali sugerti 20 % savo svorio vandens kiekį ir greitai jį išgarinti, o medžiaga lieka sausa ir vėsi. Prieš verpimą medvilnė dažniausiai iššukuojama, kad taptų glotnesnė, stipresnė. Pluoštas neelastingas, taigi, kai jį ištempti, formą atgauna tik išskalbtas, bet einant laikui praranda ir šią savybę. Kai kurie medvilniniai siūlai savo sudėtyje turi įmaišytų sintetinių ar vilnonių gijų, kad taptų elastiškesni.
Natūrali medvilnė gali būti labai įvairių spalvų – nuo geltonos iki švelniai rožinės ar rudos. Taip pat nesunkiai dažoma.

Linų pluoštas





Linų pluoštas gaunamas iš apdirbtų linų augalų stiebų. Šis pluoštas pradžioje būna nelankstus ir šiurkštus., bet kuo daugiau apdirbamas, tuo tampa švelnesnis ir labiau žvilgantis. Yra stipresnis nei medvilnė ir taip pat gali sugerti vandenį, nesulaiko šilumos. Visai neelastingas, bet gražiai krenta ir itin ilgaamžiškas. Taip pat gerai sugeria ir atspindi dažus.
Iš kanapės stiebų irgi gaunamas stiprus, patvarus pluoštas, kurio savybės yra panašios į lino.

Šilko pluoštas





Šilkas iš tikrųjų yra augalinis pluoštas perdirbtas gyvūnų. Šilkverpiai vikšrai minta lapais, tada išskiria ploną giją, kurią suka sudarydami kokoną. Bombyx šilkas gaunamas iš šilkverpių, mintančių šilkmedžio lapais ir gaunamas baltos spalvos šilkas, tuo tarpu Tussah šilką teikia laukiniai šilkverpiai – šilkas gaunamas dramblio kaulo ar šviesios rudos spalvos.
Pirmiausia šilko gamintojai turi nuimti šilko klijus, kurie valo ir atskiria šilko gijas. Susuktas šilkas yra sudarytas iš vienos nenutrūkstamos gijos, o suverptas šilkas – iš kartu suverptų trumpesnių šilko gijų.
Šilkas yra šiltas ir sugeria drėgmę kaip vilna, neįtikėtinai tvirtas, nuostabiai krenta, šiek tiek elastingas, bet lėtai atgauna pradinę formą. Jis taip pat glotnus, paviršius atspindintis, dėl to toks žvilgus.

Augaliniai pluoštai, apdirbami kaip šilkas



Siūlų gamintojai dabar jau gali apdirbti augalinį pluoštą taip, kaip tai daro šilkverpiai – išlydydami pluoštą į skystį ir dirbtiniu būdų susukdami į giją. Sojų siūlai gaunami ištirpdant sojų minkštimą ir suverpiant. Jie žvilgūs kaip šilkas, švelnūs, šilti, sugeria vandenį.



Bambukas laikomas vienu geriausiai atsinaujinančių planetos išteklių, kadangi labai greitai auga ir jiems tinkama tankiai apaugusi aplinka. Jis natūraliai iširsta dirvožemyje, neteršia aplinkos po suirimo, todėl yra puiki natūrali, gamtai nekenkianti tekstilės rūšis. Bambukų siūlai gaminami iš bambukų stiebų celiuliozės. Pluoštas švelnesnis nei medvilnė. Pluošte esančios mažos skylutės gerai sugeria vandenį, šis pluoštas labai švelnus ir turi antibakterinių savybių. Atsparus kvapams ir ultravioletiniams spinduliams.
Pluoštinė bemerija yra žiedinis augalas, kilęs iš Azijos. Gryna bemerija yra labai stipri, atspari puvimui ir bakterijoms, žvilgi ir labai gerai laiko savo formą, bet labai standi, neelastinga ir kartai dėl trapumo su ja sunku dirbti, be to pakankamai sunkiai dažoma.

Sintetiniai pluoštai



Sintetiniai (žmogaus pagaminti) pluoštai pastaruoju metu itin populiarūs naujoviškų, neįprastų siūlų gamyboje, o ir jų pasirinkimas labai platus. Gamintojai nuolat stengiasi atkartoti natūralių pluoštų gerąsias savybes kurdami vis naujus sintetinius. Bendrai imant, sintetiniai pluoštai yra patvarūs, atsparūs vandeniui ir stiprūs, bet gali būti „nekvėpuojantys“ ir blogi izoliatoriai. Daugumą sintetinių siūlų galima plauti skalbimo mašinomis, bet jie itin jautrūs karščiui ir tirpsta arba dega esant pakankamai žemoms temperatūroms. Vis dėl to, mezgėjos labai sunkiai atsispiria jų viliojančioms tekstūroms ir sodrioms spalvoms.

Poliesteris





Poliesteris gaminamas iš tam tikros grupės polimerų. Jis stangrus, glotnus, šiugždantis ir elastingas. Jį galima formuoti karščiu ir yra nejautrus drėgmei. Poliesteris lengvas, stiprus, nesiraukšlėja, nesitraukia ir tamposi, gerai skalbiasi, jam nekenkia saulės šviesa, nepatinka kandims ir pelėsiams. Dažnai maišomas su kitais pluoštais.

Akrilas





Akrilanas – sintetinis polimerų pluoštas ar lengvi, šilti, panašaus pojūčio į vilna, siūlai. Nors atsparus kandims ir chemikalams, yra linkęs įsielektrinti. Siūlai gali atrodyti pigūs ir nekokybiški, jei renkamasi neatidžiai.

Nailonas





Nailonas buvo pats pirmas visiškai sintetinis pluoštas. Jis stiprus ir atsparus daugeliui chemikalų, kandims, lengvai plaunamas ir turi itin blogas sugėrimo savybes. Jei nemaišomas su kitu pluoštu, gali kelti niežėjimą.

Viskozė





Viskozė gaunam dirbtiniu būdu iš vilnos ar medvilnės celiuliozės veikiamos natrio hidroksidu, kad taptų skysčiu, išspaudžiamu į celofaną ar viskozę. Viskozė turi pakankamai neblogas sugėrimo savybes, lengvai dažoma, švelni ir gražiai krinta, bet gali susitraukti. Taip pat netirpsta esant aukštoms temperatūroms, atspari kandims, daugumai namuose naudojamų chemikalų, neblunka. Viskozės siūlas dalomas, blizgus, gerai tinka maišymui su kitais pluoštais.

Šaltinis: www.suite101.com

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,257
  • Temų forume: 3,097
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,634
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,316
  • Pardavėjų galerijoje: 1,528