Gintaras

Parašė: Perlita 09.11.2009, 23:00

   Baltijos gintaras – tai organinės kilmės mineralas, susidaręs prieš 50 mln metų sustingus spygliuočių medžių sakams.
Pasak legendos, tai jūros deivės Jūratės sudaužytos pilies liekanos po to, kai dievas Perkūnas ją nubaudęs už meilę žvejui Kastyčiui. Nuo senovės pas mus buvo veriami gintaro gabalėliai ant virvelių, puošiamasi ir dovanojama mylimiesiems.


Gintaro prekyba Baltijos kraštuose prasidėjo dar neolito laikais. Baltiško gintaro karoliai rasti Teto piramidėje, faraonų kapuose. Rasta gintaro papuošalų kasinėjant Troją, Mikėnus, Kretą.
Gintaru Romoje buvo puošiami gladiatorių šarvai ir ginklai.


 Dažniausiai gintaras yra geltonas ir šviesiai geltonas. Jo spalvos kinta nuo baltos, geltonos iki raudonos ir rudos. Gali būti žalsvo, melsvo, pilko ir juodo gintaro. Būna taip pat margas ir gali sudaryti net menines kompozicijas. Gali būti skaidrus ir visiškai nepermatomas. Suskaičiuojama apie 250 spalvų ir atspalvių.
Labai vertinamas gintaras su inkliuzais, užkoncervuotos muselės, skruzdės, vabaliukai, sustingus sakams.

Kaip ir akmenys bei mineralai gintaras yra padirbinėjamas, o ypač inkliuzai. Yra įvairių būdų patikrinti ar gintaras tikras. Efektyviausias - „karštos adatos“ testas. Įkaitintą adatą įsmeigiam į gintarą nežymioje vietoje, jei užuodžiam ryškų pušų sakų kvapą – tai tikras gintaras. Be to gintaras trapus – durdami adata pastebėsim įtrūkimus. Duriant į plastmasę adata smigs. Aišku geriausia pirkti gintarą iš patikimų pardavėjų arba pasirinkti patiems. Bet rasti gintaro ne taip paprasta, nes į krantą išmetami tik maži gabalėliai, didesni būna maždaug 20 metrų nuo kranto. Teko stebėti vietinius, kaip traukia iš jūros su specialiais sietais gintarą. Pasak jų, didžiausi gabalai pasitaiko rasti žiemos metu po audros.
Pas mus gintaro papuošalai nėra labai populiarus, bet atvykę svečiai iš užsienio juos mielai perka kaip suvenyrus. Manau, kad gintaro papuošalais galima originaliai pasipuošti įvairiomis progomis. Be to, juk gintaras ne veltui vadinamas „ lietuvišku auksu“.

Straipsniui medžiaga surinkta iš: www.ambergallery.lt, www.signature-gems.com

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,257
  • Temų forume: 3,097
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,634
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,316
  • Pardavėjų galerijoje: 1,528