Gyvulinės kilmės pluoštai

Parašė: Boo 05.01.2010, 23:00

Natūralios kilmės siūlai gali būti gaunami iš gyvulinės kilmės ar augalinių pluoštų, bet nuo senų laikų visgi dažniausiai naudojami gyvuliniai pluoštai. Įvairių gyvūnų kailis skiriasi, todėl skiriasi ir iš jo gaunamas pluoštas, todėl yra svarbu žinoti atitinkamo gyvulinės kilmės pluošto savybes prieš renkatis siūlus tam tikram mezginiui. Dažnai vieno gyvūno pluoštas verpiamas su kito, paprastai avies, kad gauti siūlai būtų patikimesni ir prieinamesnės kainos.Vertinant gyvulinės kilmės pluošą, reikia atsižvelgti į:

• pūkus ant pluošto paviršiaus, jie daro įtaką švelnumui ir žvilgumui;
• plonumą, pluošo diametrą - kuo plonesnis plaukas, tuo švelnesni siūlai;
• plauko ilgį – trumpesnių plaukų pluoštas švelnesnis, bet ilgesnių plaukų siūlai ilgaamžiškesni;
• plauko struktūrą - banguotesnio plauko siūlai tankesni ir stipresni.

Avies vilnaAvies vilna – išskirtinis pluoštas. Šiais laikais sukurta tiek daug naujų įvairių pluoštų, bet kol kas nei vienas neturi tokių savybių kaip vilna. Kadangi pluoštas priklauso nuo veislės, o jų yra labai daug ir skirtingų, tai skiriasi ir vilnos tipai.
Vilna yra puiki izoliacinė medžiaga, užspendžia orą savo pluošte dėl to, kad yra banguota. Tas banguotumas neleidžia plaukeliams glaustis vienam prie kito, taip oras uždaromas tarp jų – oras, kaip žinome, geriausia gamtoje randama izoliacinė medžiaga. Todėl dėvima vilna apsaugo nuo šilumos praradimo, o taip pat neleidžia ir perkaisti – palaiko pastovią kūno temperatūrą.
Vilna gerai sugeria drėgmę, dėl to oda lieka sausa. Šaltame ore net nedidelis kiekis drėgmės šaldo odą – kūno temperatūra greitai krinta. Iš tikrųjų, pluoštas gali sugerti 34 % savo svorio drėgmės kiekį (sintetika sulaiko tik apie 2 procentus) ir nesijaus drėgnas. Pluošto itin porėtos ląstelės puikiai sugeria drėgmę ir greitai ją išgarina.
Vilna yra labai elastinga (galima ištempti ir ji vėl grįš į pradinę formą), bet ir natūraliai labai stipri. Gali išsitempti 20 000 kartų ir nenutrūkti. Palyginkite tai su medvilne – 3 200 kartų, šilkas – 1 800 kartų, viskozė – 75 kartai.

Vilnos paslaptis glūdi pluošto struktūroje. Skirtingai nei medvilnė, linas, šilkas ar poliesteris, vilnos pluoštas sudarytas iš centre esančio baltyminio branduolio padengto mažyčiais žvyneliais.Vilna yra atspari ugniai. Vilna yra natūraliai saugi ir jos nereikia papildomai apdirbti, kad nedegtų. Ji gali pagauti ugnį, bet nei užsiliepsnoja, nei palaiko degimą. Užgesinus ugnį, lieka šalti pelenai, kuriuos galima paprastai nubraukti. Vilna degdama nesilydo, todėl negali prilipti prie odos ir sukelti rimtų nudegimų. Todėl vilnonės antklodės efektyviai gesina liepsnas. Ji paprasčiausiai vos apdega ir pati užgęsta, išskirdama tik truputį šilumos.Vilna nesukelia alergijos. Nėra jokių mokslinių įrodymų, kad žmonės gali būti alergiški vilnai. Dažniausiai alergija palaikomas šiurkščios vilnos keliamas niežėjimas. Bet kokia įtariama alerginė reakcija gali būti sukelta vilnoje apsigyvenusių dulkių erkučių. Tyrimai parodė, kad iš tikrųjų žmonės yra alergiški dulkių erkučių šlapimui ir išmatoms, o ne pačioms erkutėms. Jas iš vilnos išnaikinti galima specialiai tam skirtais prausikliais.

Merino vilna gaunama iš merino avių, ji daug brangesnė nei paprasta vilna ir daug švelnesnė, mažiau kanda.


Angoros ožkos ir kašmyro ožkos
kairėje kašmyro ožka, dešinėje - angoros ožkaIš angoros ožkų gaunama mohera. Mohera sugeria drėgmę, yra šiltesnė ir tvirtesnė už avių vilną, dideli ir glotnūs pūkai verčia ją žvilgėti, padeda sugerti ir gražiai atspindėti dažus. Šis pluošas paprastai verpiamas kartu su rišančiuoju siūlu, iššukuojamas, kad siūlai atrodytų pūkuoti. Kašmyro ožkų švelnios, šiltos ir pūkuotos povilnės siūlai yra labai brangūs, nes jos išgaunama labai nedaug.

Angoros triušiukai
kašmyro triušisAngoros triušiukai mums duoda angoros siūlus. Šis švelnus, labai lengvas pluoštas yra aštuonis kartus šiltesnis nei vilna ir gali sulaikyti du kartus daugiau drėgmės. Šie triušiai turi vos kelias prakaito liaukas, todėl jų plaukas švarus ir juos galima verpti tiesiai gyvūnui nuo nugaros. Iš jų plaukų gaunami siūlai yra pūkuoti ir mažai elastingi.

Kupranugariniai – alpaka, kurpanugaris, lama
kairėje suri alpaka, dešinėje – huacaya alpakaAlpaka nėra pats populiariausias iš kurpranugarinių, iš kurių daromi siūlai. Yra dvi alpakų rūšys: suri, kuri turi ilgą, žvilgantį plauką („šilkinė suri“), ir huacaya, kurios plaukas tankesnis ir garbanotas („vilnonė huacaya“). Alpakos pluoštas švelnus, tokio pat gražumo kaip kašmyras, plaukas ilgenis nei vilna, sugeria drėgmę kaip vilna ir yra tuščiaviduris – uždaro ten orą ir dėl to yra labai šiltas. Pluoštas tvirtas, drabužiai ilgai tveria, bet audinys gaunasi tankesnis, todėl ne itin elastingas. Pūkelių turi vos mažiau nei vilna, yra žvilgus ir gerai sugeria dažus, tačiau ir taip yra 20 natūralių spalvų nuo baltos iki rudos.
Iš švelnios ir pūkuotos kurpanugarių povilnės galima suverpti lengvus, mažai elastingus siūlus. Lamos povilnės savybės panašios į alpakos.

Kiti gyvūnaiAvijaučių povilnė yra aštuonis kartus šiltesnė nei vilna, labai švelni ir graži, mažai elastinga. Iš jakų gaunamas trumpo plauko, garbanotas pluoštas. Oposumų siūlai kai kuriose valstybėse smarkiai populiarėja, kai kurie žmonės įaudžia net šunų ar kačių plaukų. Nepamirškite, kad siūlus galima pagaminti iš bet kokių gyvūnų plaukų.

Šaltiniai: www.suite101.com, www.medicalsheepskins.com

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Komentarai

Gedvile @ 06.02.2017, 14:28

Mūsų šeima labai mėgsta merino vilnos drabužius! Visada perkame iš GREEN ROSE nes tik ten geriausia kokybė ir kaina nesikandžioja! http://www.green-rose.lt/index.php?route=common/home

karolina78 @ 23.03.2017, 16:41

Man labai patinko straipsnis, nes mano visa šeima vaikšto su merino vilnos drabužiais. Drabužius vaikas perku iš internetinės parduotuvės "drabužiai vaikams internetu" www.drabuziai-vaikams-internetu.lt

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,316
  • Temų forume: 3,146
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,800
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532