Iš plunksnų

Parašė: Perlita 28.04.2010, 18:38

Plunksnos nuostabi medžiaga rankdarbiams. Nuo seno plunksnos populiarios Kinijoje ir Indijoje. Jas vertino ir Rytuose ir Vakaruose, Europoje, Azijoje ir Amerikoje. Kai kurių paukščių plunksnos kainavo labai brangiai. Iš plunksnų buvo gaminamos dirbtinės gėlės, vėduoklės, širmos, naudojamos skrybėlėms ir rankinukams puošti. Taip pat naudojo siuvinėjant paveikslus paukščių, gėlių ir įvairių raštų atvaizdavimui. Iš plunksnų išdėliodavo raštus, jas sutvirtindavo vielute ir siuvinėdavo šilku.

Tačiau dažniausiai tai buvo galvos papuošalas. Erelių plunksnomis puošėsi indėnų vadai ir šamanai. Taip pat puošdavosi ir varnų bei pelėdų plunksnomis. Kinų mandarinai savo skrybėles puošdavo kalnų fazanų plunksnomis. Savo rūbus puošdavo plunksnomis ir egiptiečiai. Europoje plunksnomis pradėjo puoštis viduramžiais. Plunksnos puošdavo riterių šalmus ir valdininkų beretes, muškietininkų ir karininkų skrybėles ir damų skrybėlaites.

Kaip savarankiškas amatas papuošimai iš plunksnų Prancūzijoje buvo paminėtas 1480 metais skrybėlininkų gildijos įstatuose. Nuo tada gildijai buvo suteiktos išskirtinės teisės plunksnų ir pūkų prekybai naudoti plunksnas skrybėlių papuošimui. O nuo 1600 metais suteikiamas leidimas gaminti ir kitus iš plunksnų dekoro elementus – gėles, kaspinus, apykakles, rankogalius ir vėduokles. Mada papuošimams iš plunksnų suklestėjo 1912 metais, kai damos nešiojo ne tik galvos apdangalus puoštus plunksnomis, bet ir trumpus švarkelius ir boa iš plunksnų. Plunksnų paklausa buvo milžiniška, kad meistrai vos spėdavo susidoroti su užsakymais. Plunksnos į Europą buvo įvežamos tonomis. Papuošimams buvo naudojamos ne tik brangios ( stručių, garnių, gervių), bet ir naminių paukščių (gaidžių, ančių, žąsų, kalakutų), taip pat laukinių balandžių, fazanų, vanagų, kurapkų, pelėdų ir kt. Labiausiai buvo vertinamos ilgos baltųjų garnių patinų plunksnos, damos labai mėgo puošti šių paukščių plunksnomis skrybėlaites ir šukuosenas. Kadangi lotyniškai garnys – egretta, tai plunksnos ir papuošimas buvo vadinamos egrete. Plunksnos buvo puošiamos perlais ir brangakmeniais ir tvirtinamos, kaip segė. Nuostabiausios plunksnos buvo patinų tuoktuvių metu. XIX – XX a. buvo tokia didelė šių plunksnų paklausa, kad buvo beveik išnaikinti visi baltieji garniai Amerikoje ir Australijoje. Venesueloje per metus buvo sunaikinama pusantro milijono garnių. Gandrų, garnių ir gervių plunksnos vadinamos „marabu“, o rojaus paukščių „espri“.

Ypač buvo populiarios gėlių puokštės iš plunksnų, jas buvo lengva nuvalyti ir jos neišblukdavo. Labai gražiai atrodydavo rožės ir ramūnės. Fazanų plunksnos buvo naudojamos lempu gaubtams. Popierinis gaubtas buvo apklijuojamas keliomis eilėmis pūkų ir plunksnų. Tačiau egzotiškų paukščių plunksnos buvo brangios ir ne visiems prieinamos, todėl buvo naudojamos ir šarkų balandžių ir kt. paukščių plunksnos ir dažomos įvairiomis spalvomis.

Tačiau po pirmojo pasaulinio karo plunksnos nebebuvo populiarios, užsidarė dauguma skrybėlių salonų. Tik po antrojo pasaulinio karo plunksnos sugrįžo į madą, 1950 metais Prancūzijoje jau veikė 300 įmonių kuriančių papuošimus iš plunksnų. Po karo new look stilių propagavo Christian Dior, Cristobalio Belisario 1955 metų haute couture kolekcijoje vyravo prabangios skrybėlės iš puošnių baltų stručio plunksnų.

XX a. 7-ame dešimtmetyje Vašingtono konvencija nustatė griežtus apribojimus egzotiškų ir nykstančių laukinės floros ir faunos rūšių prekybai. Griežti apribojimai sustabdė egzotiškų plunksnų naudojimą mados pramonėje ir išgelbėjo retų paukščių išnaikinimą. Šiuo metu daugiausia naudojamos vištų plunksnos, nes geriausiai tinka dažyti įvairiomis spalvomis. Papuošimai iš plunksnų vadinami pliumažu, nuo prancūziško žodžio plume – plunksna.

Daugelis dizainerių ir dabar naudoja savo kolekcijose plunksnas. Garsus yra Andre Lemarie skrybėlių salonas. Savo haute couture kolekcijose plunksnas naudoja Jean Paul Gaultier, Givenchy, Chanel, Lanvin madų namai.

Jarbas Pereira kilęs iš Brazilijos, šiuo metu gyvenantis Atlantoje yra sukūręs keletą kolekcijų su plunksnomis.

Vis daugiau dizainerių vietoj kailių savo kolekcijose naudoja plunksnas. Drabužių kūrėjai jau ne pirmą sezoną vis drąsiau siūlo drabužius puoštus detalėmis ir aksesuarais iš plunksnų. Siūloma puoštis povo plunksnų segėmis plaukus, megztas rankines su plunksnų raštais, plunksnomis dabintas sukneles, palaidines, sijonus, batus ir diržus. Juvelyrai siūlo įvairius papuošalus su plunksnomis.

 

Medžiaga iš http://abc-moda.blogspot.com, http://blog.t-stile.info, www.liveinternet.ru, www.devichnick.ru, www.moteris.lt.

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Komentarai

Raganiūkštė @ 29.04.2010, 14:03

Labai idomu.Wow, kokie grazus tie auskarai su povo plunksnomis...Tik, kazin ar tokie nesveria ausies....?

pusis @ 29.04.2010, 17:54

;-) labai grazios straipsnio fotografijos. Uzsinorejau kazko is plunksnu...

Fellee @ 04.05.2010, 11:10

Straipsnis kaip visada geras Perlita. :)
Fotografijos ir labai sudomino, kaip tik namie turiu kalną Povo plunksnų , tai reikėtų kanors panašaus pasigaminti. ! ((:

mumacka @ 08.05.2010, 19:26

Labai geras straipsnis, o plunksnos lengvai gaunama žaliava, nežalojant paukštelių(bent mano papūgėlė kartais numeta man plunksnelę)

mergycka @ 06.06.2010, 12:58

O kur perkate pvz. povo plunksnas?

tulpyte @ 19.11.2011, 13:01

Labai labai man gražu :)

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,316
  • Temų forume: 3,146
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,800
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532