Koralai

Parašė: Perlita 27.01.2010, 23:00

Koralai arba koralų polipai – tai duobagyvių tipo jūriniai bestuburių klasės gyvūnai. Daugelis iš jų panašūs į augalus tiek forma, tiek spalvų ryškumu, gali varžytis su pačiais egzotiškiausiais augalais. Todėl iki XVIII a. vidurio koralai buvo laikomi augalais, XIX a. pradžioje buvo įrodyta, kad tai gyvūnai.
·Raguotieji koralai ( lot. Acropora nasuta ) kalkinį skeletą turinčių koralinių polipų kolonija, siekianti iki 1 m. aukščio. Raguotieji koralai yra labai trapūs, dažniausiai auga koralinių rifų priedangoje. Koralų kolonijos atšakos panašios į elnio ragus. Paplitę tropinio klimato jūrose.
·Raudonieji koralai (lot. Corallium rubrum) sudaryti iš baltų, turinčių juodą, rausvą,raudoną kalkinį skeletą. Užauga iki 50 cm aukščio. Gyvena iki 200 m gylyje Viduržiemio jūroje.
·Symphyllia apvalios formos raižytu paviršiumi siekiantys 2 m skersmens koralai panašūs į milžiniškas smegenis. Paplitę tropinėse jūrose.
·Tubastrea auksinės spalvos koralai.

Gamtoje aptinkama virš 2500 rūšių ir iki 350 atspalvių koralų. Tik keletas rūšių naudojamos papuošalų gamybai. Papuošalams naudojamas išorinis jūros polipų skeleto sluoksnis iš kalcito. Randama dažniausiai Viduržemio, Raudonojoje jūrose ir Ramiajame vandenyne prie Japonijos bei Taivanio krantų, prie Australijos, Karibų jūros salų pakrantėse, Atlanto vandenyne prie Afrikos ir kt. Papuošalų gamybai, drabužių dekoravimui bei kitų meninių dirbinių gamybai daugiausia naudojami raudonasis taurusis vadinamas „ugninis“, šviesiai rožinis „angelo oda“, baltas „bianco“, juodas „akabar“, retas mėlynasis „akori“, geltonas. Iš koralų dažniausiai gaminami vėriniai, karoliai, apyrankės, auskarai. Koralai naudojami taurių, indų, baldų, šaltųjų bei šaunamųjų ginklų apdailai. Iš gelsvų koralų daromi amuletai.Dėl koralo pavadinimo ginčai vyksta tarp mokslininkų, vieni mano, kad pavadinimas kilęs iš graikų žodžio „karaillon“ apibūdinančio kietus gyvūnų kalkinius skeletus, arba iš žodžio „kura halos“ - taip senovėje vadino jūros fėjas. Treti tvirtina, kad pavadinimas kilęs iš žydų „goral“ - burtų akmuo.

Maginės savybės. Manoma, kad koralai naudojami jau 25 000 metų, jau pirmykščių žmonių ir turėjo kultinę reikšmę. Pats seniausias koralų papuošalas 6000 m rastas buvusios Šumerų karalystės Mesopotamijos teritorijoje. Senovės Egipte koralas buvo laikomas deivės Izidės simboliu. Iš pradžių nešioti koralo papuošalus galėjo tik žyniai. Koralas simbolizavo nemirtingumą, todėl koralo papuošalus laidojo su mirusiais. Rytų šalyse geriausia apsauga nuo blogos akies buvo laikomi koralų karoliai. Indijoje dar XII a. pr. m. e. blyškiai rožinis koralas „angelo oda“ buvo laikomas šeimos žmogaus talismanu. O jaunos merginos norėdamos greičiau ištekėti nešiojo karolius ir apyrankes iš baltojo koralo. Iš raudonojo koralo gamino rožančius žyniams ir karolius – amuletus vaikams. Graikai tikėjo, pagal legendas, kad koralai tai tikri akmenys ir randami drakono smegenyse, vadino juos drakonitais. Jie tikėjo, kad koralo amuletai apsaugo nuo įvairių gyvenimo negandų, ypač kelionių metu. Viduramžiais koralai buvo populiarus tarp burtininkų ir žiniuonių. Moterims rekomenduojama nešioti koralo gabalėlius, kad pritraukti vyrus. Kartu koralas buvo laikomas kuklumo ir dorybingumo simbolis. Didelį dėmesį koralui skyrė vienuoliai ir dvasininkai. Jie tikėjo, kad koralas išminties akmuo ir saugo nuo demonų ir piktųjų dvasių, o taip pat apsaugo nuo kūno pagundų ir nuodėmių. Iš koralo gamino rožančius ir puošdavo kryžius ir kitus bažnyčios reikmenis. Buvo tikima, kad koralas, kaip amuletas saugo nuo žaibo, audrų, uraganų, gaisrų, vagysčių, nelaimingų atsitikimų, blogų žmonių. Talismanai su koralais pritraukia sėkmę. Labiausiai tinka nešioti gimusiems po Žuvies, Jaučio, Svarstyklių ženklais.

Gydomosios savybės. Manoma, kad koralai gerai veikia žmogaus protą, skatina intuiciją ir logiką, gerina atmintį. Gydo depresiją, sumažina nervingumą, baimės, panikos jausmą, kontroliuoja neapykantos, pykčio, pavydo jausmus. Valo kraują, gerina medžiagų apykaitą, gerina širdies ir kraujagyslių darbą. Gydo kvėpavimo takų ligas. Manoma, kad nešiojant koralų karolius sumažėja galvos skausmas. Japonijoje baltojo koralo miltelius naudoja kaulų lūžių gydymui, dantų protezavime. Dar Plinijus rašė, kad koralų milteliai tinka gydyti virškinamojo trakto ligas, o su vynu ir degtine sumaišytas tampa narkotiku.

Juvelyriniai dirbiniai iš koralų pradėti gaminti nuo IV a. pr. m. e. Atsirado pirmi žiedai, karoliai, apyrankės. Tačiau daugiausia buvo gaminami amuletai. Daugiausia koralą naudojo keltai, keltiberai, venetai. I a. pr. m. e. koralai tapo populiarūs ir Artimuosiuose ir Tolimuosiuose Rytuose. Koralų prekyba ypač klestėjo kryžių žygių metu. Tuo metu koralu prekyboje ir papuošalų gamyboje dominavo Venecijos Respublika. Venecijos meistrai kūrė nuostabius vėrinius, diademas, sages, žiedus, raižytas kamėjas ir žvėrelių figūrėles iš koralų. XVI a. papuošalų iš koralų rinką užkariavo prancūzai. Viena kompanija iš Marselio gavo leidimą iš turkų sultono tiekti koralą ir jo gaminius į Rytų šalis. Prasidėjo intensyvi raudonojo koralo gavyba Sicilijos, Sardinijos, Korsikos salų pakrantėse, o taip pat šiaurinėse Afrikos pakrantėse nuo Tuniso iki Gibraltaro. Prancūzų papuošalų gamyba ir prekyba klestėjo XIV-XVII a., žlugo po Didžiosios Prancūzų Revoliucijos. Iniciatyvą perėmė italai, XVII a. pabaigoje stambiausiu prekybos ir papuošalų gamybos centru tampa Torre del Greco miestas šalia Vezuvijaus kalno. Gaminami ne tik papuošalai, koralais dekoruojama bažnyčios reikmenys, indai, pudrinės, paradiniai ginklai. Ypač populiarūs koralų gaminiai buvo XIX a., papuošalus iš koralų nešiojo visi - ir turtingos damos, ir kurtizanės, ir paprastos kaimo merginos. Didžiausio koralų papuošalų bumo metu 1879 – 1884 rinkoje buvo pateikta 6500 tonų koralų. XIX a. pabaigoje išsekus koralų atsargoms Viduržiemio jūroje - japonai atrado daug koralo savo salų pakrantėse ir tapo jų tiekėjais. Nuo šio momento sumažėjo raudonojo koralo populiarumas, rinkoje pasirodė baltas, juodas, žydras ir aukso spalvos koralai.

Sumažėjus koralų ištekliams Viduržiemio jūroje, tapo sunku jų rasti didesnius kiekius – išaugo kainos, todėl pradėti gaminti sintetiniai koralai. Kai 1976 m prancūzas Pierr Gilson pranešė pradedantis gaminti sintetinius koralus, daug kam buvo siurprizas. Tai galima sakyti paskutinė gamtinė medžiaga kuri buvo pradėta gaminti dirbtiniu būdu. Gamyboje naudojamas gamtinis kalcitas ir spalvoti dažai. Gaminama aštuonių spalvų: raudonos, šviesiai rožinės, blyškiai geltonos, baltos, jaučio kraujo spalvos, lašišos, „angelo odos“, šampano. Sintetinis koralas daug pigesnis už natūralų, tačiau tokios pat spalvos ir kokybės. Sintetinis koralas skiriasi nuo sintetinio tik tuo, kad jo sudėtyje nėra organinių medžiagų ir magnio karbonato. Sintetinių koralų atsiradimui labai pritarė garsus prancūzų okeonografas ir ekologas Jacques – Yves Cousteau, taip mažiau naudojami gamtos ištekliai. Be sintetinių koralų gaminamos ir imitacijos iš stiklo ir porceliano. Paprasčiausias būdas patikrinti ar koralas nepadirbtas reikia užlašinti druskos rūgšties lašą – tikras koralas šnypš.

Dėl didelės vandenynų taršos nyksta koralų kolonijos, todėl ši medžiaga tampa vis retesne, kainos auga, o taip pat eksportui reikalingos licenzijos. Dar neseniai koralai buvo laisvai pardavinėjami Vietname, Kinijoje, Australijoje, taip pat eksportuojami į kitas šalis. Šiuo metu dėl priemonių priimtų apsaugoti vandenynų turtams, prekyba sumažėjo.Medžiaga iš http://lt.wikipedia.org, www.mokslai.lt, www.drag-stone.ru, www.dragkam.ru, www.a-jewels.com, http://webois.org.ua, http://bibliotekar.ru.

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,317
  • Temų forume: 3,146
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,802
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532