Perlų rūšys (1 dalis)

Parašė: Idommi 06.01.2010, 23:00

Svarbiausi dalykai, ką turime žinoti ir suprasti apie perlus, tai iš kur jie kilę – jūriniai ar gėlavandeniai ir kaip jie išauginti – natūralūs ar kultivuoti.

Natūralūs perlai


Natūralūs – tai tokie perlai, kurie susiformuoja natūraliu būdu, be žmogaus įsikišimo. Kai į kriauklę patenka svetimkūnis (smėlio kruopelė, parazitas, paties moliusko mantijos fragmentas), jis ima dirginti jautrų moliusko kūną ir šis išskiria kalcio karbonato (perlamutro), kuris sluoksnis po sluoksnio apgaubia minėtąjį svetimkūnį. Naturalūs perlai retai sutinkami idealiai apvalūs, jų gali būti įvairių formų. Motinos Gamtos sukurti perlai itin vertinami.

Kultivuoti perlai


Japonai sukūrė patikimą perlų auginimo procesą – į moliusko kriauklę įterpiamas perlo branduolys (nušlifuotas perlamutro trupinėlis). Kultivuotų perlų branduolys didelis, tad perlas susikuria daug greičiau ir įgauna implantuoto svetimkūnio formą. Šiais laikais dauguma perlų auginami vadinamosiose perlų fermose.

Gėlavandeniai perlai


Randami upėse, ežeruose ir tvenkiniuose gyvenančių moliuskų geldelėse. Šių formos dažniausiai netaisyklingos.

Jūriniai perlai


Jūros perlai auga austrėse ir dvigeldžiuose moliuskuose vandenynuose, jūrose bei įlankose. Jie būna geresnės kokybės ir brangesni nei gėlavandeniai. Gali būti balti, kreminiai, geltoni, juodi, rožiniai, aukso bei sidabro spalvos.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pietų jūros perlai (South Sea pearls)
Šie perlai auginami didelių dvigeldžių moliuskų Pinctada maxima, užaugančių iki 30cm, kriauklėse. Pietų jūros perlai yra didžiausi iš visų kultivuotų perlų. Šių perlų dydis siekia 8-22 mm (vidutinis - 13 mm). Jūriniai perlai yra auginami šiltuose Indijos ir Ramiojo vandenų srityse (Australijoje, Filipinuose, Mianmare, Indonezijoje, Tailande, Malaizijoje ir kt.). Jie gali būti balti su rožiniu ar žaliu atspalviu, mėlyno atspalvio pilkos, aukso ar blankios geltonos, žalios spalvos. Tamsesni perlai pasižymi ryškesniu žvilgesiu.

Taičio perlai / juodieji perlai (Tahitian / black pearls)
Šie perlai, augantys dvigeldžių moliuskų Pinctada margaritifera (juodalūpės austrės) kriauklėse, yra vieninteliai natūralūs (nadažyti!) juodos spalvos perlai. Jų spalvų paletė įvairuoja nuo sidabrinės iki tamsiai pilkos spalvos ir gali turėti rožinių ar žalių, mėlynų atspalvių. Taičio perlai užauga per 2-3 metus, jų dydis siekia nuo 8,5 iki 20 mm. Randami aplink Taitį ir Polinezijos salas. Dėl įpatingos spalvos Taičio perlai tapo vieni geidžiamiausių Pasaulyje.

Akoja perlai (Akoya pearls)


Akoja buvo pirmasis komerciniais tikslais kultivuotas perlas. Akoja tai jūriniai perlai ir yra auginami iš austrių Pinctada martensii, Pinctada fucata arba Pinctada imbricata. Šie perlai dažniausiai apvalūs, dydis siekia nuo 2 iki 8 mm. Akoja perlų spalvos kinta nuo šviesiai rožinės iki baltos ir blankiai geltonos. Jiems būdingi žali ir melsvai pilki atspalviai. Didesnieji Akoja perlai kultivuojami Japonijoje, mažesnieji – Kinijoje, Pietų Korėjoje, Honkonge, Šri Lankoje.

Keši perlai (Keshi pearls)


Keši perlai susiformuoja atsitiktinai, kai austrės atmeta ir išspjauna implantuotą branduolį prieš auginimo proceso pabaigą. Jie auga be branduolio, tad galima laikyti ‘natūraliais’ perlais. Pietų jūros ir Taičio perlų moliuskai taip pat gali suformuoti Keši perlus. Jie gali būti ir jūriniai, ir gėlavandeniai. Jie būna unikalios netaisyklingos formos, puikiai blizga ir paprastai būna nedideli.

Mabe perlai (Mabe pearls)


Mabe (mah-bay) perlai auginami priklijavus pusrutulio formos branduolį iš kriauklės vidinės pusės. Kai branduolys pasidengia perlamutru, jis nupjaunamas, branduolys pašalinamas, o anga pripildoma vašku, derva ar perlamutru, o kita perlo pusė taip pat padengiama perlamutru. Šie perlai gali būti auginami tiek jūros, tiek gėluose vandenyse. Mabe būna įvairių formų – apvalios, lašo, ovalo, kriaušės ir širdies. Dėl savo formos jie itin tinkami juvelyriniams dirbiniams. Spalva dažniausiai juoda, balta arba pilka, taip pat gali būti rožinių bei mėlynų atspalvių.

Biva perlai (Biwa pearls)
Biwa – didžiausias Japonijos ežeras. Tai viena iš pirmųjų vietų, kur buvo pradėti auginti perlai, tačiau dabar šis ežeras labai užterštas. Biva perlai pasižymi gera kokybe, yra stiprūs, nuostabiai žvilga. Paprastai jie neturi branduolio, todėl jų forma unikali. Spalva įvairuoja nuo baltos, balkšvai rausvos iki oranžinės, tamsios raudono vyno, violetinės spalvos.

... Ir tuo dar nesibaigia užburiančių perlų įvairovė. Tad laukite tęsinio

Šaltiniai: www.aboutpearls.com , www.pearl-guide.com , www.karipearls.com , http://thelin.com , www.shecypearljewelry.com

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,316
  • Temų forume: 3,146
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,800
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532