Sodalitas

Parašė: Perlita 17.05.2011, 20:07

Sodalitas paminėtas literatūroje tik XIX a. pradžioje, tiksliau 1811 metais. Mineralas pavadintas taip, nes jo sudėtyje yra natrio (gr. Soda – natris, litos – akmuo). Sodalito cheminė sudėtis natrio aliuminio silikatas savo sudėtyje turintis chloro. Nors paminėtas tik XIX a., tačiau randamas Pietų Amerikos inkų statiniuose, buvo naudojamas sienų ir grindų apdailai, papuošalų ir skulptūrėlių raižyboje. Taip pat iš sodalito miltelių gamino mineralinius melsvus ultramarino dažus. Kažkodėl ispanų užkariautojai nesusidomėjo šiuo akmeniu, todėl jo negausūs ištekliai išliko iki šių laikų.Sodalito spalva gali būti nuo įvairių atspalvių mėlynos iki žalsvos ir raudonos. Įdomu, kad raudoni ir rausvi sodalitai po sąlyčio su oru palaipsniui tampa beveik juodais. Tokie sodalitai 1903 metais buvo pavadinti hakmanitais (hackmanite), suomių tyrinėtojo Viktoro Hackmano garbei.


 Sutinkami balti, pilki ir bespalviai. Taip pat pusiau skaidrūs balto, gelsvo, žalsvo ar melsvo atspalvio. Mėlyni neskaidūs sodalitai panašūs  į azūritą ir lazuritą. Sodalitą dažnai parduoda vietoj lazurito, nes šie akmenys labai panašūs, ir sodalitas daug pigesnis. Sodalitas nuo lazurito skiriasi tuo, kad neturi sieros jonų ir randamas kaip vientisa grūdėta masė. Sodalitas turi stiklinį paviršių ir truputį persišviečia, o lazuritas nepersišviečia. Lazurito paviršius kaip ir pirito padengtas geltonais taškeliais, o sodalito baltomis kalcito gyslelėmis. Parduodamas mėlynos spalvos sodalitas vadinamas – alomitu. Randamas Grenlandijoje, Norvegijoje, Indijoje, JAV, Brazilijoje, Kanadoje, Rusijoje.


Sodalitas mažiau žinomas akmuo, jis priskiriamas prie brangakmenių, tačiau priklauso paskutinei trečiai kategorijai. Naudojamas papuošalų ir įvairių meninių dirbinių gamybai. Iš sodalito daromi kabošonai, karoliai, įvairios skulptūrėlės, rutuliai, kiaušiniai, akmens mozaikos elementai. Taip pat sodalitas populiarus religinio kulto reikmenų gamyboje, ypač budizmo. Sodalitas naudojamas radiotechnikoje ir televizijoje. Plačiai naudojamas juvelyrinių dirbinių gamyboje, papuošalais iš sodalito puošiasi tokios žvaigždės kaip Madonna, Elton John, Naomi Campbell.


Magiškos savybės. Sodalitas - tvirtybės ir drąsos akmuo, jis skatina racionalų mąstymą, stiprina valią ir ištvermę, padeda susikaupti siekiant savo tikslo. Jeigu namuose yra papuošalas ar neapdirbtas mėlynos spalvos sodalito akmuo artėjant nelaimei pakeis spalvą. Sodalitas padeda savo šeimininkui geriau pažinti aplinkinį pasaulį, suteikia vidinės harmonijos, lavina intuiciją.  Tinka nešioti visiems zodiako ženklams. Sodalitas, kaip talismanas tinka nešioti verslininkams, mokslininkams, mokytojams, praktikuojantiems magams ir mediumams. Magai ir mediumai naudoja šį akmenį meditacijose ir vadina jį „trečiosios akies akmeniu“. Amuletas su sodalito pakabuku padeda nugalėti baimę ir pyktį, lavina intuiciją, apsaugo nuo stresų. Sodalitas naudojamas gydant neurozes, galvos skausmą, depresijas ir įvairias psichologines ligas. Akmuo atpalaiduoja ir ramina, labai tinka nešioti jautriems ir linkusiems į savižudybę žmonėms. Karoliai ir apyrankės iš mėlyno sodalito padeda nuo nemigos ir naktinių košmarų.

 Medžiaga iš www.katalogmineralov.ru, www.webois.org.ua, www.inmoment.ru, http://jewelry.novica.com, www.mineralatlas.com, www.etsy.com .
              

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,370
  • Temų forume: 3,200
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,942
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,325
  • Pardavėjų galerijoje: 1,533