Tikri ir netikri akmenys

Parašė: Perla 20.01.2009, 15:34

Akmenys, kaip ir kiti gamtos stebuklai, - tai tobulas Dievo kūrinys, kurio net neįtikinamiausios formos yra vienintelės, nepakartojamos ir harmoningos. Jie gyvi ir stebuklingi, turintys savo dvasią. Tačiau visur būtina sąlyga - mineralas privalo būti tikras ir kokybiškas, t. y. nedažytas, nekaitintas, neapšvitintas ir jokiu būdu ne imitacija. Pagal CIBJO reikalavimus, kuriuos pasirašiusi ir Lietuva, pardavėjas, prekiaujantis kaitintais ar kitaip paveiktais mineralais, privalo tokiomis pat raidėmis, kaip ir mineralo pavadinimas, pridėti žodį "kaitintas, dažytas, sintetinis". Deja, tai Lietuvoje, ar ne tik joje, retai sutiksi. Firmos, prisidengusios rimtais pavadinimais, be jokio sąžinės graužimo vietoj citrino pardavinėja kaitintą kvarcą (dažniausiai ametistą), dažytus agatus ir t. t. Gatvėse, mugėse pilna įvairiausių falsifikatų.

Problema čia ta, jog didelė dalis Lietuvos prekeivių pasitiki tiekėjais iš Čekijos, Lenkijos, Indijos, Turkijos, neduoda patikrinti savo prekių (gal nenorėdami padidinti savikainos, gal neturėdami kur, o gal tiesiog nenorėdami vargintis) geologams ar Lietuvos prabavimo rūmams, todėl mūsų rinkoje galima nusipirkti 40 - 60 procentų netinkamo produkto.

Nebijant galima pirkti nebent ametistą (blogiausiu atveju įsitaisysite ametistinį kvarcą), rožinį kvarcą, snaiginį obsidianą, tigro akį, rodonitą, malachitą (dažniausiai tikrą), labradoritą (kol kas lyg ir nepadirbinėja). Dėl viso kito garantijos nėra. Yra didelė dalis sintetinių, augintų akmenų, dažytų, apšvitintų, kaitintų. Energetiniu požiūriu sintetinis akmuo bevertis, jis neturi tų spindulių, kuriuos turi tikras. Įvairiais būdais paveikto akmens energetika iškreipta, spinduliai nebesudaro tų kampų, kuriuos sudaro tikrasis mineralas. Tiesa, gražūs jie visi! Sintetiniai ir auginti paprastai nuostabiai skaidrūs be jokio taškelio, debesėlio; dažytų - spalvos sodrios ir ryškios, kaip ir kaitintų. Jei reikalingas tik blizgutis - pirkite ir nešiokite sau, bet nesistebėkite, kad akmuo neatlieka savo funkcijos.

  Agatai, kuriuos dažniausiai sutinkame - dažyti (tikrųjų spalvos nebūna ryškios), vietoj lazurito geriausius atveju galite gauti tikrą lazuritą, blogiausiu - mėlynai dažytą uolieną, vietoj citrino beveik garantuotai gausite kaitintą kvarcą, dažnai ametistą, vietoj mėnulio akmens - nuostabiai švarų ir gražų sintetinį opalą, vietoj opalo - baltą kvarcą ar kalcedoną, vietoj katės akies - įvairiomis spalvomis dažytą stiklą, vietoj kalnų krištolo geriausiu atveju įsigysite tikrą (jis būtinai turės ūką, intarpų, "snaigių", taškelių ir t. t.), blogiausiu - stiklą arba specialų stiklą (prisiminkime "krištolo" taures, indus ir t. t.). Dabar parduodama iš jo padarytų daugybė rutulių, piramidžių ir kitokios įrangos. Deja, retas pardavėjas sako, jog tai stiklas. Jie visi tai vadina krištolu. Apie tikrą turkį galima tik pasvajoti: geriausiu atveju gausite iš grūstų turkio miltelių, klijų ir kitų medžiagų padarytą produktą, blogiausiu - dažytą uolieną ("voratinkliniai turkiai") ar kaulą, gali būti ir dažytas hovlitas. Vietoj saulės akmens perkate stiklą su vario drožlėmis. Tikri perlai, pagal mūsų gemologus, nebeauga. Sąrašą galima tęsti be galo.
LABIAUSIAI PAPLITUSIOS MANIPULIACIJOS AKMENIMIS:DAŽYMAS
Dažoma tiek išorė, tiek visas. Kad dažai patektų į akmens poras, jis yra verdamas dažuose (pvz., agatas). Spalva gali būti įvedama vakuuminiu būdu spaudžiant (turkis).
Dažymas gali būti kombinuojamas su kaitinimu ("oniksas"). Indijoje ir Azijos šalyse dažnai naudoja dažytus taukus ar vašką. Būdas - paviršinis. Primityvesnis dažymas nuvalomas acetonu, dar primityvesnis nusiplauna vandeniu (Egiptas, Tunisas).

KAITINAMA, kai norima:
Akmeniui suteikti norimą spalvą (akvamariną paversti mėlynu, karneolį - oranžiniu).
Vieną akmenį paversti kitu (ametistą, dūminį kvarcą - citrinu). Pagerinti akmens kokybę (gintaras).
Šis metodas paprastai įeina į metodų kompleksą, gerinantį ir net visiškai keičiantį deimantų, safyrų, smaragdų, rubinų, aleksandritų kokybę.

APŠVITINIMAS
Atliekamas radioaktyviais gama spinduliais: paprastas kvarcas taip virsta dūminiu, šviesus topazas - mėlynu, blyškus rožinis kvarcas - tamsesniu, blyškus ametistas - tamsiu.
Apšvitinimas nekeičia akmens intarpų, kas atsitinka kaitinant. Tai dažniausiai atliekama JAV.

REKONSTRUKCIJA
Čia sujungiamos šlifavimo dulkės. Jos lydomos (gintaras) arba tiesiog kepamos (hematitas), klijuojamos su jungiančiomis medžiagomis (turkis, azuritas - malachitas). Toks hematitas turėtų būti vadinamas hematinu.

IMITACIJOS
Atliekamos iš stiklo, keramikos, tvirtų cheminių junginių arba panašių mineralų.
Rafinuotos imitacijos neturi natūraliems būdingų intarpų.
Akmenų kaina paprastai priklauso nuo jų kokybės. Tad nereikia svajoti gerą smaragdą nusipirkti už 100 ar 200 Lt, o gerą ametisto, kalnų krištolo ar citrino rutulį ar piramidę už 20 - 30 Lt. Brangiųjų akmenų rinkoje kainų diapazonas labai platus.

TAD PIRKITE AKMENIS TEN, KUR PASITIKITE PARDAVĖJAIS, KAD JIE NEAPGAUDINĖJA, ARBA PIRKITE KARTU SU TAIS ŽMONĖMIS, KURIE IŠMANO APIE AKMENIS.

Šaltinis: » Astromineralogijos centras "Pars Fortunae"

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,255
  • Temų forume: 3,097
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,633
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,313
  • Pardavėjų galerijoje: 1,526