Zoisitas

Parašė: Perlita 11.03.2011, 10:20

Zoisitas – silikatų grupės mineralas, kalcio aliuminio hidroksido sorosilikatas, priklausantis epidotų grupei. Zoisitas pavadintas Austrų mokslininko Bairono Sigmundo Zoiso von Endelsteino ( Baron von Zois ) garbei, kuris šį mineralą 1805 metais atrado Sau – Alp kalnuose Austrijoje. Pradžioje buvo pavadintas pagal suradimo vietą Saualpitu.

Zoisitas slūgso prizmiškais, ortorombiškais kristalais ar masyvioje formoje ir randamas metamorfinėse uolienose bei pegmatituose.

Kietumas pagal Moso skalę šiek tiek didesnis nei 6 ir priklausomai nuo atmainos specifinis tankis gali būti nuo 3,10 iki 3,38.

Permatomas Zoisitas priskiriamas brangakmeniams, o nuo permatomo iki nepermatomo paprastai skaldomas skulptūros darbams. Zoisitas gali būti mėlynas, violetinis, žalias, pilkas, geltonas, rudas ar bespalvis.

Zoisito išskiriamos kelios atmainos: aniolitas, tulitas – rausvas su pilku atspalviu, tanzanitas – mėlynai-violetinis brangakmenis, chromo zoisitas – žalias, retai randamas.

Aniolitas – žalios spalvos su juodais intarpais zoisitas randamas suaugęs su neskaidrais rubinais. Dažniausiai vadinamas tiesiog zoisitu.

Tulitas (rozalinas, uniolitas) tamsiai rožinė ar raudonai – rožinė zoisito atmaina, atspalvis daugiausia priklauso nuo mangano jonų. Pirmą kartą atrastas 1820 metais Norvegijoje ir pavadintas mistinės Tulio salos vardu. Vėliau tulito buvo rasta ir Australijoje, Namibijoje, JAV, Rusijoje, Italijoje, Lenkijoje. Naudojamas, kaip juvelyrinis akmuo, daugiausia intarpams ir kabošonams. Išoriškai panašus į rodonitą.

Tanzanitas – taip pavadintas pagal šalį, kur buvo atrastas 1966 metais. Tanzanija vienintelė vieta kur jis randamas. Tanzanitą išgarsino juvelyrinė kompanija „Tiffany“. Dėl puikios kompanijos reklaminės politikos, nuostabios akmens spalvos, ir todėl kad akmuo retai sutinkamas ir tai kad tanzanito papuošalais puošėsi Elizabeth Taylor – tanzanitas tapo ypač populiarus.

Brangakmenis būna mėlynos, purpurinės ir geltonai - rudos spalvos, kuris pakaitintas tampa mėlynai – violetiniu. Geros juvelyrinės kokybės tanzanitas būna ultramarino ir safyrinio mėlynumo spalvos. Žinomas taip pat ir katės akies tanzanitas.

Zoisitas randamas Tanzanijoje (tanzanitas), Kenijoje (aniolitas), Norvegijoje (tulitas), Šveicarijoje, Austrijoje, Indijoje, Pakistane, JAV, Meksika, Zambija, Rusija.

Medžiaga iš http://lt.wikipedia.org, http://ru.wikipedia.org, www.katalogmineralov.ru, www.jewelinfo4u.com, http://johnlarrylimbo.blogsome.com, www.etsy.com .

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,314
  • Temų forume: 3,144
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,796
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532