Baktusas – trikampis šalikėlis dantų trolio vardu

Parašė: barskuole 20.02.2011, 17:20

Trikampis šalikas – ne naujiena, visais laikais buvo nešiojami įvairiausi šalikai, įvairių raštų, spalvų ir formų. Bet ar kada nešiojote šaliką, turintį vardą ir savo atsiradimo istoriją? Būtent toks yra šis trikampis šalikėlis, pavadintas dantų trolio vardu. Raudonplaukis Baktusas (Bakterija) ir kiek mažiau garsus jo draugas juodaplaukis Kariusas (Kariesas) yra dantų troliai, gimę norvegų rašytojo Thorbjørn Egner vaizduotėje, savo mažuosius skaitytojus pirmą kartą pasiekę 1949 metais ir iš karto tapę visų vaikų pamėgtais personažais. Linksmieji draugai apsigyvena nemėgstančio valytis dantis berniuko dantuke atsiradusioje skylutėje. Ir smagiai ten gyvena vargo nematydami, maisto nestigdami, kol vieną gražią dieną jų patogų gyvenimą nutraukia dantų gydytojas. Istorija apie nuotaikingus dantų trolius jau tapo klasika norvegų vaikų literatūroje ir naudojama kaip pamokomoji istorija vaikams apie dantų valymą (susipažinti su ja turi galimybę ir Lietuvos vaikai – 2000 metais išleista knygelė „Ėduoniukas ir Bakteriukas“ (leidykla „Gyldendal“), taipogi pastatytas Šiaulių lėlių teatro spektaklis tuo pačiu pavadinimu).

Ilgą laiką Baktusas buvo tik Norvegijos vaikų personažas – dantų trolis, o jau šiandien internetinės paieškos rezultatuose vyrauja šis šalikėlis. „Baktusomanija“ prasidėjo Norvegijoje prieš pora metų ir sėkmingai plinta iki šių dienų. Ir ne be priežasties – Baktusą nešioja ir dideli, ir maži, jo greitas numezgimas ir patogus nešiojimas trikampės formos dėka nepalieka abejingų. Dažniausiai mezgamas iš ryškių spalvingų siūlų, todėl akimirksniu patraukia ir aplinkinių akį.

Klasikinis Baktusas yra mezgamas tik gerosiomis akimis („ripsu“) – štai kodėl prieinamas ir pradedančiajai mezgėjai. Vienam šalikui pakaks 1-2 kamuoliukų siūlų. Pradedamas nuo 4 akių ir mezgamas kiekvienoje ketvirtoje eilėje pridedant po vieną akį viename krašte. Taip platinamas iki 30-35 cm pločio arba kol sumezgama pusė šalikui skirtų siūlų. Tada pradedamas siaurinti – vėlgi kas ketvirtoje eilėje tame pačiame krašte, iki ant virbalų liks 4 akys. Įprastai šalikas gaunasi apie pusantro metro ilgio. Jei norite ilgesnių galiukų – platinkite/siaurinkite kas šeštoje eilėje.

Jei megzite lygiuoju raštu (vienoje pusėje – gerosios akys, kitoje – išvirkščiosios), gausite draugo šešėlyje dažniau liekantį Baktuso bičiulį Kariusą. Tik jei nuspręsite susidraugauti su pastaruoju, turėkite omeny, kad lygiuoju raštu megztas šalikėlis turės tendenciją riestis, todėl įprastai mezgant gausis siauresnis. Galite arba atitinkamai pridėti akių, kad gautųsi platesnis, arba krašteliuose megzti kitokiu raštu, kad nesiriestų.

Jei negalite apsispręsti, kuris trolis arčiau širdies, galite draugauti su abiem troliais viename šalikėlyje. Tiesiog galiukus megzkite kaip Baktusą – ripsu, o visą šalikėlį – kaip Kariusą, lygiuoju raštu.

Be tradicinio Baktuso ir Kariuso galima sutikti dar kelis šių šalikėlių variantus. Vienas jų – banguotasis Baktusas, taipogi labai nesunkiai įgyvendinamas – pakaitomis šešios eilės gerųjų akių, šešios – išvirkščiųjų.

Ganėtinai plačiai paplitęs ir daugelio pamėgtas – nėriniuotasis Baktusas (arba „Baktusas su skylutėmis“). Mezgama ripsu, o kiekviena 6-toji ar 8-toji eilutė mezgama raštu: 1 užmetimas, 2 akys sumezgamos, 1 užmetimas, 2 akys sumezgamos, ir t.t.

Draugystei su dantų troliu paįvairinti šalikėlį galite papuošti kutais, bumbulais ar nėriniais:

Smagaus nešiojimo!

Šaltiniai:
http://www.albertslundtand.dk/
http://eskimimiknits.com/
http://fibermania.blogspot.com/
http://www.norge123.no/
http://www.flickr.com/
http://knittingplace.blogspot.com/
http://www.ravelry.com/
http://meandmydesign.blogspot.com/
http://www.newedist.com/
http://www.sundarastitches.com/

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Komentarai

Zvejo_dukra @ 20.02.2011, 19:01

Labai patiko, niezti rankos isbandyti :)

barskuole @ 20.02.2011, 22:03

kelis baktuso apdailos būdus galite surasti čia:
http://www.auksarankes.lt/forumas/viewtopic.php?p=332169#332169

Birulija @ 21.02.2011, 13:13

Super, labai grazus, idomus !

kmalysko @ 09.03.2011, 18:57

As nelabai supratau kaip mezgamas va sis http://www.auksarankes.lt/sites/default/files/20110220/917/5_bak.jpg
Kur pradzia?

barskuole @ 10.03.2011, 08:14

kmalysko, visi baktusai mezgami tuo pačiu principu - nuo vieno iš galiukų. tiesiog užsimetama kažkiek akių (dažniausiai 4) ir platinama po akį kas ketvirtoj eilėj iki pakanka ilgio ir pločio. tada tokiu pačiu principu siaurinama ir užbaigiama su tiek pat akių galiuke, kiek buvo pradėta. o raštas gaunamas tiesiog mezgant taip, kad gautųsi šešios akys gerų akių, šešios išvirkščių, šešios gerų, šešios išvirkščių ir t.t.

krisstinukas @ 05.06.2011, 16:12

labai visi grazus

rozana @ 17.12.2011, 20:25

labai gražu,pamačiau pas draugę ir užsinorėjau nusimegzti,tuo labiau,kad galima truputį paimprovizuoti.

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,316
  • Temų forume: 3,146
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,800
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532