Batika

Parašė: Raimauskaite 07.10.2010, 20:20

Batika – tai tekstilės dekoravimo techniką, kurioje naudojami vaškas ir dažai. Pagrindinė idėja tokia – vietos, kurių nenorime nudažyti, dengiamos vašku, parafinu, ar vaško ir parafino mišiniu; dažoma ir šalinami vaško likučiai.

ISTORIJA

Batikos kilmė siejama su Indonezijai priklausančia Javos sala. Dar ir dabar šia technika dekoruojami medvilnės darbai yra plačiai paplitę Indonezijoje. Vėliau batika išplito ir Japonijoje, Kinijoje. Pastarosiose šalyse imtasi dekoruoti šilką. Jei šių laikų batika pasižymi didele spalvų palete, margumu, ankstyvoji anaiptol nebuvo tokia spalvinga. Dominavo dvi spalvos: balta ir mėlyna. Tik nuo XVIIa. imta naudoti rudą, geltoną ir raudoną spalvas. Dažni batikos motyvai buvo medžiai, gėlės, lapai, įvairūs gyvūnai, fleitininkai, medžioklės scenos, stilizuoti kalnai, geometrinės figūros. Itin paplitęs Indonezijos simbolio – paukščio Garudo (erelio) motyvas.


TECHNIKA

Kiekvieno rankų darbo pradžia siejama su eskizu. Ne išimtis ir ši technika, tad pradžioje būtina nusipiešti eskizą, kuris vėliau išdidinamas iki realaus formato ir perpiešiamas pieštuku ant audinio (dėmesio – linijos neturėtų būti labai ryškios, nes padengus vašku, neišsiplaus). Rekomenduojama, kad eskizas būtų ne tik linijinis, bet ir spalvinis. Medvilninį ar šilkinį audinį ištempiame ant sukalto rėmo ir pritvirtiname.

Tolimesnė darbo eiga priklauso nuo norimo rezultato. Dirbama taikant pagrindinį dekoravimo batika principą, jog vašku dengiamos tos vietos, kurių nenorima nudažyti. Pvz., tai gali būti skirtingų kompozicijos elementų kontūrai. Vašku padengtos vietos nesugers dažų, išliks baltos ir tuo pačiu neleis dažams migruoti į svetimus plotus.

Paprastesnę kompoziciją galima sukurti naudojant baltas dėmes. Šiuo atveju vašku dengiami ne kontūrai, o patys objektai, pvz. gėlės, o fonas nudažomas norima spalva ar spalvomis.

Vašką ar parafiną patogu lydyti metaliniame indelyje (puikiai tinka nuo konservų) ant elektrinės plytelės. Jei darbas mažesnis ir vaško naudojama ne daug, galima naudoti degančios žvakės vašką. Šios srities profesionalai plonas vaško linijas piešia naudodami pakrypusį, medine rankena įrankį su mažyčiu metaliniu kaušeliu, turinčiu mažyti snapelį, kuriuo teka vaškas, tačiau galima naudoti ir paprasčiausius teptukus ar pagaliukus. Dažymui naudojami medvilniniai aniliniai dažai. Dažnai batikoje galima pastebėti įvairias linijas, imituojančias raukšles, įtrūkimus. Norint tokio efekto, reikia norimas vietas padengti vašku ir šiam išdžiuvus audinį suglamžyti – sulaužyti vaško sluoksnį. Tuomet visas audinys merkiamas į tamsius dažus. Po šio paskutinio dažymu, audinys pakabinamas džiūti. Galiausiai lieka pašalinti vaško likučius. Tai galima padaryti panardinus į specialų tirpiklį arba lyginti patiesus popierinių rankšluoščių ar laikraščių, kurie sugeria vašką. Procesas gali būti kartojamas daugelį kartų, išgaunant vis įmantresnius ir spalvingesnius raštus.

Dabartinė batika gali skirtis nuo tradicinės. Pvz., kūrėjai gali graviruoti vašką, audinius blukinti, naudoti purškiamus dažus, trafaretus. Renkantis medžiagą taip pat neapsiribojama vien medvilne ir šilku, gali būti naudojamas ir popierius, medis ar keramika.

Batikos technika yra labai plačiai pritaikoma. Ja dekoruoti audiniai gali būti naudojami tiek kaip interjero puošybos detalės vietoj paveikslų, tiek gali būti praktiškai pritaikomi. Pasaulyje gausu batika dekoruotų drabužių, staltiesių, užuolaidų ir kitų interjero detalių.

Šaltiniai:
http://www.batikguild.org.uk/
http://marciabaldwin.artspan.com/index.php
http://www.fashion-era.com/Fashion_Fabrics/fashion_fabrics_batik1.htm
http://www.batikdesigns.org/
http://www.tenthousandvillages.com/
http://all-batik.blogspot.com/
http://www.artoteka.lt/
http://www.phyllisboger.com/
http://www.docmartins.com/
http://www.etsy.com/people/pinkelephunk
http://trinaturalhandicraft.blogspot.com/

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Komentarai

anuka @ 07.10.2010, 22:18

puikus straipsnis! visai norėčiau išbandyti, nes nereikalauja brangių priemonių :)

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,316
  • Temų forume: 3,146
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,800
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532