Frivolite

Parašė: pusis 03.07.2010, 20:39

Žodis frivolite yra kilęs iš prancūzų kalbos. Italai šią techniką vadina „occhi“, t.y. „akys“, dėl jai būdingos akučių formos. Anglijoje frivolite nėrimas vadinamas „tatting“ (nuo žodžio „tat“ - nerti nėrinius). Prancūzų žodžio frivolite reikšmė yra dvejopa. Viena - tai „frivole“ - tuščias, gali reikšti pačių nėrinių vaizdą, kadangi jie ne vientisi, o su didelėmis kilpomis. Kita šio žodžio reikšmė verčiama kaip „lengvabūdis“, kas galbūt galėjo reikšti žmogų lengvabūdiškai žiūrintį į viską, o gal taip paprasčiausiai norėta pavadinti aukštuomenės damas, užsiimančias rankdarbiais. Frivolite nėrimas aukštuomenės rateliuose buvo labai populiarus, kadangi jis nereikalavo didelio susikaupimo ir leido aukštuomenės damoms plepėti ir kartu rankdarbiauti. Šie nėriniai, jų technika, į Lietuvą atėjo iš Pancūzijos ir mes juos vadiname „frivolite“ arba kilpinėliais.

Sutinkamas dar vienas pavadinimas: „šeivutės nėriniai“, pagal įrankį, kuris naudojamas šiems nėriniams sukurti.

Istorija. Manoma, kad šeivutė pirmiausia buvo atrasta Rytuose ir buvo vadinama „manuk“. Europoje frivolite nėrimas šeivute pirmiausia pasiekė Ispaniją, kur buvo vadinamas „ochi“ (okko, t.y. „akytė“), nes frivolite nėriniai buvo ovalios formos ir priminė akį. Vokietijoje, frivolite nėriniai vadinami Schiffchenspitze – nėriniai šeivute arba šeivutės nėriniai. Ypatingai madingi frivolite nėriniai buvo XVII amžiuje. Tačiau nėriniai nerti šia technika buvo daug grubesni nei kiti nėriniai, kadangi frivolite nėrimui naudojami siūlai buvo gaminami viršutinių drabužių, baldų, užuolaidų siuvimui.

XVII a. pr. XVIII a. pab. buvo ypatingai madinga puošti rūbus mezginiais, net ir vyrams. Rūbus puošė mezginių apykalėmis, rankogaliais, žabo, sijono apačią apsiūdavo nėriniais. Taip puošti rūbai rodė, kad tai - aukštuomenės žmogus. Nėrinius gamino iš plono auksinio ar sidabrinio siūlo. Ir jau XVIII a. viduryje šiuos nėrinius pradedama gaminti iš šilkinių bei medvilninių siūlų, o patys nėriniai tampa vis populiaresni. Nėrinius pradeda kurti rankdarbių mėgėjos, kilusios iš neturtingų šeimų, o jų gaminiais mielai puošėsi aukštuomenės damos.

Priemonės ir medžiagos, nėrimo būdai. Taigi, pagrindinė priemonė, kuria naudojamasi gaunami nėriniai – šeivutė. Ji susideda iš dviejų išlenktų plokštelių viduryje sujungtų apvaliais strypeliais. Ant šitų strypelių ir yra vyniojamas siūlas. Šeivutės dydis yra nuo 5 iki 7 cm.

 Šeivutė

Pirmosios šeivutės - nedidelės ir jomis neriama buvo iš daug storesnių siūlų nei dabar.

XVIII amžiuje, kai visus nėrinius imta gaminti iš plonų lininių siūlų, buvo pradėta naudoti mažesnio dydžio šeivutes. Dažniausiai šeivutes gamindavo iš metalo, kartais iš porceliano arba dramblio kaulo. Taip pat ir iš vėžlio kiauto, apdailinant metalu arba perlamutru. Šiuo metu šeivutės dažniausiai gaminamos iš kaulo arba plastmasės. Patogiausia nerti šeivute, į kurios vidų įsistato špūlė, ir ant jos vyniojamas siūlas. Nėrimui naudojami medvilniniai, lininiai, kaproninai ar šilkiniai siūlai. Kaip ir makramė, frivolite technika pagrįsta vien tik mazgų rišimu. Nėrinys susideda iš atitinkamų mazgų. Neriama dviem būdais: pirmu būdu naudojama tik viena šeivutė, o antruoju - dvi. Darbas tik su viena šeivute – pats paprasčiausias ir leidžia išgauti pakankamai primityvų piešinį, o kada yra naudojamos dvi šeivutės – tuomet galima išgauti ne tik apskritimus, bet ir lankelius.

Rankų padėtis

Rankų padėtis, kai neriama su dviem šeivutėmis

Siūlas apvyniojamas ant špūlės, kuri įsistato į šeivutės vidų ir neriama abiejomis rankomis. Dešinė ranka laiko šeivutę ir apsuka ją apie siūlą. Kaire ranka laikomas siūlas, o dešine ranka, kaišiojant šeivutę, neriama. Neriant tik viena šeivute, lengvai nuneriama eilė mazgų. Iš vieno galo siūlas vadinamas pagrindiniu, iš kito – darbiniu. Darbinį siūlą apsukant aplink pagrindinį, gaunamas, žiūrint iš vienos pusės tarsi viršutinis mazgas, o apsukant iš kitos pusės darbinį siūlą – tada gaunamas tarsi išvirkštinis mazgas. Abi mazgo dalys ir sudaro pagrindinį frivolite mazgą. Frivolite schemose šis mazgas vadinamas „dvigubas mazgas“. Pagrindinis frivolite nėrimas susidaro iš daugybės, paeiliui nunertų mazgų, įvairiai juos sujungiant. Kaip atskirti frivolite? Frivolite nėrinių požymis požymis – yra nepertraukiamas, vientisas, mazgų sujungimas, iš kai kurių mazgų suformuojant lankelius ir apskritimus.

Mazgas

Atvira kilputė

Taip pat frivolite nėrinius galima nerti frivolite adata (ilga buka adata). Neriant frivolite, naudojamas vąšelis, siūlui pratraukti pro mažas kilputes (kartais kabliukas būna ant pačios šeivutės galo). Paskutiniu metu vis labiau populiarėja frivolite nėrimas adata, nes nėriniai mažai skiriasi nuo nėrinių, nunertų šeivute, o pats nėrimas vyksta kur kas greičiau.

Frivolite nėriniai is abiejų pusių žiūrisi taip pat: jie neturi blogosios ar gerosios pusių. Simetriškas piešinys tuo ir žavus, kad yra paprastas: be pagrindinių jo elementų: apskritimų ir lankelių, sujungtų mazgų grandinėle – visi kiti sutinkami labai retai. Frivolite technika pagamintais nėriniais puošiama siuvinių kraštai, kaip antai: nosinaitės, staltiesėlės ar palaidinukės apykaklė. Ši technika dabar išpopuliarėjo papuošalų gamyboje: naudojama ne tik auskarų, verinių, bet ir apyrankių ar sagių gamyboje.

Segės autorė dairuka

Segės autorė dairuka

Segės autorė dairuka

Frivolite technika yra nesunki, tačiau visapusiškas jos įsisavinimas reikalauja laiko ir ilgalaikių treniruočių.

Mūsų auksarankės, forumo dalyvės Kvaki, darbeliai

Šaltiniai ir literatūra:
Ф. Шенер, Кружево. Москва 1990
Encyclopedie des Ouvrages de Dames par threrese de Dillmont
http://domovodstvo.fatal.ru
http://en.wikipedia.org

Iliustracijos:
Ф. Шенер, Кружево. Москва 1990
Encyclopedie des Ouvrages de Dames par threrese de Dillmont
http://en.wikipedia.org
http://doit101.com/Crafts/Tatting.html

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Komentarai

ugnespapuosalai @ 08.07.2010, 18:37

labai grazu :) aciu uz toki straipsni

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,317
  • Temų forume: 3,146
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,802
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532