Kaligrafija

Parašė: Laumė 25.01.2010, 23:00

Viena iš svarbiausių grafinio meno dalių yra šriftas. Žmogus ne tik priima gautą informaciją, bet ir įvertina grafinį vaizdą. Grafinė išraiška – tai gražus raštas, kaligrafija (graikų kalbos žodis reiškia „gražus rašymas, dailyraštis“). Šriftas atspindi laikmetį, kultūrą, stilių – tai epochos veidas.

Kaligrafija yra meninis raidžių rašymas, kai prie paprastos raidės pridėjus jai grožio, gracingumo ir puošnumo iš tradicinės raidės formos gauname naują grafinę formą.

Lotyniškasis šriftas remiasi romėniškuoju raštu (kapitalinis kvadratinis, rustinis,uncialinis, kursyvas).

Kapitaliniam kvadratiniam raštui būdinga ištemptos raidžių proporcijos, labai ploni vertikalūs ir stori horizontalūs štrichai.Uncialiniam raštui būdinga formų apvalumas, vertikalūs ir apvalūs elementai išvedžioti storai.Gotiškasis raštas (rotunda, tekstūra, švarbracheris) sutapo su gotiškąja epocha architektūroje ir mene bei išsiskiria trumpesniais raidžių elementais, didesniu štrichų kontrastu – rašto vaizdas labai tamsus.Humanistinis raštas (antikva, egiptietiškasis, groteskas) atsirado kaip atsvara gotiškąjam, nes pastarąjį reikėjo labiau piešti, o tai vargino ir silpnino akis.

Antikva – vienas populiariausių šriftų, lengvai atliekamų šriftinėmis plunksnomis bei teptukais, tad plačiausiai naudojama meniniams apipavidalinimo darbams. Humanistinės antikvossusikūrimas sutapo su Atgimimo epocha, pereinamosios antikvos – su baroko stiliumi, o klasikinės antikvos – su klasicizmo epocha.Raidžių rašymas – menas, kurį gali išmokti kiekvienas, tad siūlome čiupti į rankas reikiamas priemones ir pabandyti patiems suteikti žavesio raidei. Pateikiame priemonių šąrašą bei keletą patarimų, kad jūsų bandymai būtų kuo sėkmingesni.

Įrankiai ir medžiagos- plunksnos (lankstaus metalo, metalinės plunksnos įvairaus pločio galais, „redis“ plunksnos su apvaliu galiuku, plakatinės plunksnos, automatinis plunksnakotis keičiamomis plunksnomis, bambuko lazdelės, paukščio plunksna)- plunksnakočiai (mediniai, plastmasiniai)- flomasteriai (įvairių storių ir spalvų)
- markeriai (įvairių storių ir spalvų)- tušas (tirpstantis vandenyje, atsparus vandeniui)- akvarelė (fono dengimui, puošimui, rašymui)
- guašas (fono dengimui, puošimui, šrifto rašymui)- popierius (labiausiai tinka lygaus paviršiaus braižybinis popierius)

Darbas plunksnaPlunksnos negalima mirkyti į buteliuką su tušu – ją reikia užpildyti kita plunksna arba specialiu tušu su pipete. Juodraštyje pasitikrinama, ar vienodai teka tušas.
Štai keletas patarimų kaip pradedantiems rašyti plunksna išvengti nesėkmių:
- jei popierius pasidaro slidus, riebus – nuvalyti trintuku
- jei plunksna riebi – nuvalyti spiritu
- plunksną kuo dažniau valyti
- tušo tekėjimą reguliuokite tušo laikikliu jį pakeliant arba nuleidžiant
Senieji meistrai sako, kad tas, kuris nemoka taisyklingai sėdėti ir teisingai laikyti rankose plunksnakočio, niekada neišmoks gražiai rašyti. Tad:
- plunksnakotį laikykite lengvai, laisvai
- treniruokitės dažnai, trumpais laiko intervalais
- visuomet naudokitės juodraščiu
- darbo vieta turi būti gerai apšviesta ir tvarkinga
- nesusikūprinkite, atpalaiduokite pečius ir ranką
- dirbkite sau įprastu tempu

Daug raštų pavyzdžių galima rasti knygose, jų antraštėse, laikraščiuose, žurnaluose, plakatuose. Ranka rašytas šriftas išlieka visada gražiausias, originaliausias, nes kiekvienas, kuris rašo, perteikia savo interpretaciją.

Pasibandymui galite parsisiųsti žemiau esančius failiukus.

» Antikva.bmp - 228.3 Kb

» Gotiskasis.bmp - 218.0 Kb

Šaltiniai: Šrifto ABC, V. šimoliūnas, 1995, Šiauliai
http://www.brause-kalligraphie.com/
www.learncalligraphy.co.uk/

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,223
  • Temų forume: 3,074
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,562
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,310
  • Pardavėjų galerijoje: 1,524