Karpiniai

Parašė: Laumė 04.02.2010, 23:00

Istorijos šaltinių teigimu, popieriaus karpinių menas gimė Rytų šalyse. Vėliau jis paplito po visą pasaulį. Daugelyje šalių ši dailės šaka turi senas tradicijas. Meninių karpinių trūkumas yra tas, kad jie padaryti iš nepatvarios medžiagos – popieriaus. Suprantama, tai viena iš priežasčių, kad pasaulyje labai mažai yra išlikę senovės kūrinių.
Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė. Ryto daina. 1983Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė. Vasara Aukštaitijos kaime Nr.1, 1983


Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė.Gervės. 1995.

 

Lietuvoje popieriaus karpiniais pradėta užsiiminėti XVI a. Itin populiarūs namų interjero puošybai popieriaus karpiniai buvo XIX a. pabaigoje – XX a. pirmaisiais dešimtmečiais. Miesto, ypač kaimo žmonės karpiniais gražindavo žibalinių lempų gaubtus, lentynas, paveikslų, veidrodžių rėmus. Sudėtingesnio ornamento karpiniais – užuolaidėlėmis puošdavo namų langus, indaujas. Specialūs karpiniai su paukščių, arklių, obuolių, varpų ir kitais siluetais būdavo kuriami vestuvėms, jaunavedžių sėdimai vietai papuošti. Kiauraraščių karpinių ornamentika išplaukė iš audinių, medžio raižinių specifikos, komponavimo tradicijų. Karpiniai atspindėjo originalią liaudies kūrybinę savimonę, vieno ar kito krašto etninę kultūrą.


Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė.

 

Pagrindinis lietuviškų karpinių motyvas yra mitinis Medis, indoeuropietiškos kultūros centrinė ašis. Kosminis medis, Gyvybės medis yra labai dažnas ir baltiškajame mene. Pasaulis yra vaizduojamas medžiu, kuris jungia tris dalis: žemutinę, vidurinę ir viršutinę, požemį (šaknys), žemę (kamienas), dangų (šakos).


Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė. Lietuvos ąžuolas. 1997


Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė. Medžio angelai. 2003.

 

Kompoziciniu požiūriu meniniai karpiniai gali būti daugiaplaniai. Tai priklauso ne tik nuo menininko individualybės, bet ir nuo karpinių turinio, atlikimo technikos, jų rūšies ir paskirties.
Visus karpinius pagal išorinę išvaizdą galima suskirstyti į tris grupes: simetrinius, asimetrinius, mišrius.


Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė. Šv. Velykos. Iš ciklo "Metų šventės". 1998.


Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė. Kompozicija Nr.8. 1987.

 

Nesimetriškas karpinys prieš kerpant nupiešiamas visas, o simetriškas gaunamas nusipiešus ant sulenkto popieriaus dalį piešinio. Be to karpiniai būna “pozityvūs” ir “negatyvūs” (veidrodiniai).


Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė. Netektis. 1997.


Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė. Sielvartas. 1997.Meniniai karpiniai labai skiriasi popieriaus spalva: jie gali būti vienspalviai (vienatoniai) ir įvairiaspalviai (tiek aplikacijų pavidalu, tiek specialiai nuspalvinti).


Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė. Laukų mergaitės. Iš ciklo "Juoda-raudona". 2003.Įdomūs yra meninių karpinių meistrų karpymo būdai ir naudojamos medžiagos bei įrankiai. Instrumentai – tai dažniausiai žirklės ir specialūs rėžikliai. Ornamentiniai dirbiniai paprastai iškerpami žirklėmis. Kad būtų iškirptas toks karpinys, popieriaus lapas sulankstomas dvigubai (poriniams iškirpimams), keturgubai (ketveriniams iškirpimams) ir aštuongubu sluoksniu, iš karto karpant visus sluoksnius.


Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė. Paukščiai. 1997.


Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė. Rokiškio bažnyčia. 2000.Šalies rekordas – 20 metrų ilgio karpinys „Mano Lietuva“ priklauso uteniškei tautodailininkei Odetai Tumėnaitei-Bražėnienei. Šį rekordinį karpinį tautodailininkė sukūrė Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti. Karpinio „Mano Lietuva“ ilgis – 22,05 m, aukštis – 0,25 m, plotas – 4,6305 m2.


Šaltiniai: www.kulturautenoje.lt http://www.lietuvostautodaile.lt/ http://www.vydija.lt/
http://www.utenosrytas.lt
Almanachas „Tautodailė“. Pasaulio popieriaus karpiniai. Vilnius. 1995.

Foto iš: www.kulturautenoje.lt

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,270
  • Temų forume: 3,131
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,684
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,316
  • Pardavėjų galerijoje: 1,528