Knyga apie knygas: šiuolaikinis požiūris į tradicinį knygrišybos amatą

Parašė: Perla 10.02.2011, 18:14

Netrukus pasirodys nauja leidyklos MINTIS serijos „Kurkime kartu“ knyga Angela James „Rankų darbo KNYGOS“ (iš anglų kalbos vertė Dangirutė Giedraitytė, 2011). Knygą bus galima įsigyti jau ateinančią savaitę vyksiančioje Vilniaus knygų mugėje (vasario 17-20 dienomis), internetiniame knygyne www.mintis.eu, o nuo kovo mėnesio ir visuose kituose Lietuvos knygynuose.
Knygrišyba kaip amatas žinomas nuo senovės, šiais laikais rengiamos nacionalinės ir tarptautinės meninės knygrišybos parodos. Rankų darbo knygų galite įsigyti prabangiose parduotuvėse, tačiau stebėtinai lengvai jų galite pasigaminti patys, mėgaudamiesi maloniu kūrybiniu procesu. 
Šioje knygoje profesionali menininkė supažindina su knygrišybos pagrindais, pateikia instrukcijas, kaip pagaminti užrašų knygelę, dienoraštį, albumą ar aplanką.    
13 detalių projektų, pagal kuriuos pasigaminsite rankų darbo knygelių naudodami įvairiausias medžiagas: zomšą, medieną, audinį, įprastą ir rankų darbo popierių.
Puikus knygrišybos pradžiamokslis pradedančiajam ir idėjų šaltinis jau patyrusiam rankdarbių mėgėjui bei profesionalui; knyga pravers dailės ar technologijų mokytojui, ieškančiam naujų temų pamokoms.
Šiuolaikinis požiūris į tradicinį knygrišybos amatą.

Rankų darbo knygos visuomet buvo laikomos ypatingomis, o šiais informacinių technologijų ir nuasmenintų spaudinių laikais jos vertinamos dar labiau.
Knygų rišimo būdai ilgainiui pakito labai nedaug. Jei į savo dirbtuvę atsivesčiau knygrišį, dirbusį prieš kokius du tris šimtus metų, jis (tai būtų jis) jaustųsi patekęs į gerai pažįstamą aplinką ir tikrai atpažintų daugelį priemonių ir įnagių. Taip sakant, knygrišyba, be jokios abejonės, yra įstrigusi praeityje. Net jei nieko nežinotum apie tekstų rengimo sistemas ir apie tai, kad sostą iš knygos perėmė internetas, tereikėtų užeiti į kokį puikų knygyną ir suprastum, kad knygos skaitymas ir toliau yra labai svarbus daugelio žmonių gyvenime, pati knyga – neprilygstamai malonus daiktas, o viršeliai – svarbi įrišimo dalis. Rankų darbo knygos ir toliau yra labai paklausios, į jas rašomi atsiminimai, lankytojų atsiliepimai, jos dovanojamos. Tolesniuose puslapiuose viliuosi jus įtikinti, kad knygrišyba ir XXI a. tebėra gyva.
Šią knygą suskirsčiau į tris dalis. Pirmoje aptariau priemones, įnagius ir rišimo būdus; antroje (iliustruotoje nuotraukomis) žingsnis po žingsnio aprašiau, kaip pasidaryti 13 knygelių, o trečioje pateikiau šiuolaikinių rankomis įrištų knygų pavyzdžių.
Paskutinėje dalyje pateikti darbai yra vienetiniai, daugiausia iš privačių ar viešų kolekcijų. Jie yra daugelio metų tobulėjimo ir ilgų darbo valandų vaisius, bet tai neturėtų jūsų įbauginti. Visi knygrišiai pradeda nuo elementariausių dalykų.
Visai realu, kad pagal detalų aprašymą pradedantysis pagamintų knygą. Vis dėlto prieš imdamiesi darbo perskaitykite skyrių apie knygų rišimo priemones, įnagius ir būdus. Priemonių skyrelyje išvardytos visos gaminant knygeles naudotos medžiagos ir pasiūlyta, kuo jas galima pakeisti. Daugelį jų galima nusipirkti gerose dailės reikmenų parduotuvėse. Popierių galite rinktis kokios tik norite spalvos, storą ar ploną, šiurkštų ar lygų. Yra popieriaus su lapelių ar žiedlapių įspaudais, yra margo, marmurinio, rankų darbo, spausto mašinomis ar perdirbto. Knygų viršeliai gali būti įvairių tekstūrų ir spalvų, knygas galima aptraukti oda, visų rūšių zomša, įvairiausiais audiniais, plastiku, net metalu.
Įnagiai nurodyti įrankių skyriuje. Tuos, kurių nerasite metalo apdirbimo ar dailės reikmenų parduotuvėse, tikrai įsigysite iš knygų rišimo priemonių tiekėjų.
Skyriuje apie knygų rišimo būdus išvardyta keletas taisyklių. Perskaitykite jas prieš pradėdami (jų verta atidžiai laikytis) ir susipažinkite su kai kuriais pagrindiniais dalykais, kurie taps savaime suprantami, kai įgusite. (…)
(…) Mano darbas nesiliauja teikęs man vis tokį pat džiaugsmą ir pasitenkinimą, tikiuosi, kad ir jus ši knyga įkvėps gilintis į šį nuostabų amatą.
Angela James


                                       
Leidyklos MINTIS knygų serija „Kurkime kartu“ 


Šiuo ženklu žymimos rankdarbių knygos, skirtos visiems atradusiems ir atrasiantiems nepakartojamą įkvėpimo jausmą kurti sau ir kitiems.
Kiekvienoje knygoje rasite išsamių lengvai ir paprastai įgyvendinamų projektų aprašymų, gaminimo instrukcijų, dekoravimo technikų pamokų, naudingų praktinių patarimų ir gausybę įvairių idėjų, kaip pasigaminti įspūdingų dirbinių, dovanų, atnaujinti namų interjerą ir tuo pat metu smagiai ir įdomiai praleisti laiką.
Žuvytė kviečia kurti kartu ir išlaisvinti savo fantaziją. Tu tai gali!

Leidykla MINTIS netrukus išleis:

Laurie Mika „MOZAIKA. Mišri technika.“
Meistriškumo pamokos ir projektai naudojant rankų darbo polimerinio molio plyteles, karoliukus ir kitas dekoratyvias detales.

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Komentarai

Sarma @ 10.02.2011, 20:22

Labai laukiu šios knygos:)

Selga. @ 11.02.2011, 17:33

Aš irgi laukiu, kaip tik važiuosim knygų mugėn, tai būtinai ieškosiu šios knygos :)) O gal žinot apytikslę kainą?

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,317
  • Temų forume: 3,146
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,802
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532