Makrame

Parašė: pusis 06.06.2010, 18:56

Makrame - tai dekoratyvinių mazgų technika (mazgų rišimas), lietuviškai vadinami pinìkai, yra vienas iš seniausiai žinomų žmonijos išradimų. Galima tik spėti, kad pirmykštis žmogus sukūrė vieną kitą dešimtį mazgų ir išmoko gaminti tinklus anksčiau, nei išgauti ugnį arba naudoti adatą, kirvį ar lanką.

Didžiajame Lietuvių kalbos žodyne yra duota šio žodžio reikšmė:
pinikai - prie drabužio ar audeklo krašto prisiuvami mezginiai: Šnibždukas (nosinė) su pinikiùkais. Jis jai daug dovanų atneš: raudoną suknelę su pinikais – būtinai su pinikais, skrybėlaitę I.Simon. Kokie puikūs [staltiesės] pinìkai!

Istorija. Sugebėjimas bei talentas megzti mazgus ir nerti tinklus, senovėje buvo labai vertinamas ir laikomas giminės turtu. Šis turtas ir jo paslaptys buvo pavydžiai saugomi nuo svetimų, bei perduodamas iš tėvo sūnui, ir taip iš kartos į kartą. Senovėje su mazgais buvo surišta nemaža prietarų ir ritualų. Kulto apeigose žyniai, šamanai ir burtininkai naudojo tam tikrus mazgus ir jų kombinacijas. Magiškomis mazgų galiomis šventai tikėjo senovės graikai ir romėnai. Ar pamenate senovės graikų padavimą apie Gordijaus mazgą?

Šiandien mes naudojame mazgus ir pynimus, net nesusimastydami apie tai, kad jų amžius siekia tūkstantmečius: mazgų atvaizdai dažnai sutinkami ant archeologų surastų vazų ir ąsočių liekanų. Tačiau patys gudriausi ir praktiškiausi mazgai išrasti jūrininkų. Burinis laivas buvo neisivaizduojamas be virvių, kuriomis burės tvirtinosi prie laivo stiebų. Laikui bėgant, moterys perėmė iš savo vyrų jūrininkų meną paprastą virvutę mazgų pagalba paversti į žavų ir naudingą daiktą.

Priemonės ir medžiagos. Makrame technika yra rankų darbas, tikrąja to žodžio prasme – ji atliekama vien tik rankomis. Specialaus instrumento ar priemonės šiam darbui nėra. Kaip atrama naudojama pagalvėlė, o kartais - net paprasčiausias minkštas kėdės atlošas. Vėliau buvo pradėta naudoti nėrimo vašeliai ir žiogeliai, smeigtukai su galvutėmis. Tačiau smeigtukai turi būti pakankamai ilgi, kad nepasimestų gaminyje. Naudojamos taip pat - liniuotės arba juostos su piešinio matmenimis.

Pagalvėlė darbui su pradėtu rankdarbiu

Kėdės atlošas, naudojamas kaip atrama

Dekoratyvinių mazgų technikoje naudojamos įvairios medžiagos – tai pakankamai stori, stipriai susukti siūlai iš medvilnės, tik ne pūkuotu paviršiumi (taip patogiau darbui). Taip pat galima sutikti makrame iš įvairių raištukų, virvelių, metalizuotų siūlų, sutažinių juostelių ir pan. Mažus darbelius pina iš tvirtų siūlų: muline, iriso, sutažo. Didesniems darbams naudojamas špagatas ar paprasta skalbinių virvė. Kuo stipriau susukti siūlai, tuo labiau jie tinka pynimui: mazgai gaunasi aiškūs ir reljefiniai, o gaminiai, padaryti iš tokių siūlų nesideformuoja.

Siūlai, virvelės ir raištukai pynimui

Darbas atliekamas abiejomis rankomis, viena ranka laikant virvelę, o kita – ant jos rišant mazgus. Kai kurie mazgai yra rišami abiejomis rankomis.

Makrame, arba dekoratyvinių mazgų techniką, galite panaudoti papuošalų kūrimui, rūbų dekoravimui ar interjero detalių papuošimui, pavyzdžiui padaryti dailią rankinę, diržą ar dekoratyvinę juostą, kuria galima surišti naktinę užuolaidą. Jums reikės visai nedaug: pirštų miklumo ir kantrybės, truputėlį fantazijos ir įvairiaspalvių medvilninių, odinių, šilkinių ar kitokių juostelių, tiks net storas siūlas, o jei dar rasite savo rankdarbių skrynelėse karoliukų...

Šaltiniai ir literatūra:
M. Кузмина, Азбука плетения. Москва 1991
Ф. Шенер, Кружево. Москва 1990
B. Schmid-Burleson, Makramee – Knüpfereien. Otto Maier Verlag Ravensburg 1971
http://www.lkz.lt

Iliustracijos:
M. Кузмина, Азбука плетения. Москва 1991
Ф. Шенер, Кружево. Москва 1990
B. Schmid-Burleson, Makramee – Knüpfereien. Otto Maier Verlag Ravensburg 1971

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Komentarai

andra125 @ 07.01.2011, 19:50

Gražūs darbai gaunas, tik labai jau ilgai daros... Man dažniausiai kantrybės pritrūksta ;p

Queer @ 10.08.2011, 21:56

labai gražu, ypač apyrankės visokios.. gaila bet tikrai daaaug daaaaug laiko atima, ypač neįgudusiom rankom

Karaliene rumai @ 07.11.2011, 12:41

Sveikos moterys, tik prisijungiau ir labai džiaugiuosi, kad yra tiek nemažai moterų besidominčių rankdarbiais. Ieskau moters kuri galetų pamokyti Makrame technikos. Esu suburusi Moterų klubą, ir dar dirbu su užimtumo programomis. Todėl kviečiu prisijungti prie el. puslapio www.pankulktura.lt ir pažiūrėti.
greitesniu laiku t.y. lapkricio 11 d. ieskau moters kuri galetų kelias susibūrusias moteris pamokyti Makrame.
galite rašyti el. pastu karaliene@pankultura.lt

tulpyte @ 27.02.2012, 20:41

idomu,labai gražios apyrenkės :)

Tamstele @ 12.08.2019, 10:04

Rankų darbo aksesuarai visada atrodė išskirtiniais. Vasarą visada renkuosi nešioti pintą rankinę, kuprinę ar [url=https://www.lagaminaivisiems.lt/ryanair-rankinis-bagazas-55x40x20.html] krepšį [/url] . Labai stilingai atrodo.

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,317
  • Temų forume: 3,146
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,802
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532