Medžio deginimas (pirografija)

Parašė: Laumė 06.02.2010, 23:00

Žodis „pirografija“ yra graikų kilmės ir reiškia „rašymas ugnimi“. Tai procesas, kada norimas vaizdas piešiamas ant medžio deginant įvairias linijas ir formas ant medienos paviršiaus su įrankiu, panašiu į metalo lituoklį.
Pirografija – viena seniausių meno formų, o to įrodymas – Nazkos kultūros, kuri gyvavo 700 m.pr.Kr., puodelis, eksponuojamas Archeologijos, antropologijos ir istorijos muziejuje Peru.

Europoje, Azijoje, Australijoje ir Amerikoje pirografijos technika buvo dekoruojami muzikos instrumentai bei virtuvės rakandai.Karalienės Viktorijos valdymo laiku pirografija buvo ypatingai populiari ir vadinama „žarsteklio darbu“: specialiose anglies deginimo krosnyse būdavo padaromos ertmės, į kurias kišami ir kaitinami įvairių parametrų žarstekliai. Dažniausiai jie būdavo naudojami baldams dekoruoti. Vėliau atsirado ir pučiami bei benzinu varomi aparatai.

Skirtingas temperatūros intensyvumas, degiklio antgalių forma ir kiekvieno piešiančiojo darbo būdas, rankų judesiai sukuria savitą vaizdą. Kuo ilgiau degiklis laikomas ant medienos paviršius, tuo mediena labiau suanglėja, tad išgaunamos tamsesnės spalvos ir įvairūs atspalviai. Jei pageidaujama ryškių spalvinių sprendimų, naudojami pigmentai, pvz. akvarelė, kuriais dažomas jau išdegintas paviršius, o nudžiūvęs jis yra lakuojamas.

Išmokti deginti yra nesudėtinga, tą gali atlikti kiekvienas, turintis reikiamus įrankius bei priemones. Jums reikės:

Degiklio

Medžio dirbinio

Pageidaujamo paveikslėlioKeltas patarimų, kaip sėkmingai atlikti darbą:

1. Visuomet stebėkite, kur ir kaip padedate degiklį, nes įkaitęs įrankis gali pridaryti ne tik žalos jūsų darbo vietai, bet ir pakenkti jūsų sveikatai.
2. Darbo vieta privalo būti tvarkinga ir laisva, kad ranka galėtų laisvai judėti.
3. Deginamą paveiksliuką galite nusipiešti patys arba išsirinkti iš specialių knygų, skirtų pirografijos technikai. Jose rasite reikalingų patarimų, kaip išgauti atitinkamus efektus, kokia seka ir kokiais antgaliais atlikti darbą.
4. Degiklio nesuspauskite per stipriai, ranka neturi būti per daug įtempta. Darykite pertraukas, pamankštinkite ranką.
5. Nesistenkite degiklio antgalio spausti ant medienos paviršiaus. Ryškios ir tamsios linijos išgaunamos ilgiau palaikius degiklio antgalį ant paviršiaus.
6. Prieš darbą išbandykite dekoruojamos medienos paviršių, nes skirtingos rūšies medis skirtingai reaguoja į kaitinimą. Labiausiai tinkama yra beržo, klevo bei buko mediena.
7. Deginamas paviršius turi būti kiek įmanoma lygesnis.
8. Darbelis visuomet atrodys gražiau ant šviesios medienos.
9. Jei deginami dideli plotai, pirmiausia atlikite darbą su šviesesniais tonais, tik tada tamsinkite. Juk šviesų visada patamsinsite, o tamsaus jau nebepašviesinsite.
10. Niekuomet nepalikite pieštuko žymių ant medienos, nes nulakavus darbelį jos tik dar labiau paryškės.
11. Nuolat valykite degiklio antgalius pvz., švitriniu popieriumi.
12. Kai kurios medžių rūšys skleidžia itin nuodingus garus ir yra kenksmingos organizmui, tad įsirenkite ventiliaciją. Geriausia deginti nelakuotą ir nedažytą medieną, nes deginant gali išsiskirti nuodingų medžiagų ir taip pakenkti jūsų sveikatai.
13. Jei nesinaudojate degikliu, visuomet jį išjunkite.
14. Atminkite – suklydę klaidos neištaisysite. Galbūt pavyks klaidą sumažinti pašlifavus paviršių šveičiamuoju popieriumi arba keičiant deginamą piešinį, bet geriausia neskubėti.
Sėkmės!

Šaltiniai: www.thewoodbox.com/ http://woodworking.suite101.com
http://www.patrickfaleur.com
Foto: http://cloudery.typepad.com/mvsevm/pyrography/ www.woodtattoos.co.uk www.pyrographiques.co.uk
http://thehauntedhollowtree.blogspot.com/2009/03/illustration-friday-intricate.html http://museonacional.perucultural.org.pe/
http://pyromuse.org/vulcan_1891.jpg http://carverscompanion.com
http://pirograbados.awardspace.com/

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,223
  • Temų forume: 3,074
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,562
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,310
  • Pardavėjų galerijoje: 1,524