Medžio drožyba

Parašė: Laumė 24.02.2010, 23:00

Medžio dirbiniai turi gilias tradicijas. Archeologinių radinių duomenimis įrodyta, kad akmens amžiaus žmonės buityje naudojosi mediniais daiktais - dubenimis, kaušais, irklais ir kt. Išlikusių medinių daiktų fragmentai kalba apie jų dekoratyvumą ir meniškumą. Ne vienas gražus, puošnus daiktas buvo skirtas aukojimui arba su juo buvo atliekamos tam tikros apeigos.

Drožyba - tai taikomosios dekoratyvinės dailės ir skulptūros technika. Medis, kaulas, ragas, gintaras, plastikai ar kitokia medžiaga apdorojama (drožiama, pjaustoma, skutama, lyginama) aštriais įrankiais (kaltais, peiliu, pjūkleliu).


Drožybos technika sukuriami įvairios paskirties dirbiniai: skulptūrėlės, skulptūrų dekoras, pastatų eksterjero ir interjero medinės puošmenos, buities reikmenys, papuošalai.


Foto: Svirno interjeras. LBM. Rumšiškės / Žemaičių trobos interjerashttp://www.thesculpturestudio.com

 

Medžio drožiniai puošiami inkrustacija, poliruojami, lakuojami, dažomi įvairiomis spalvomis, auksuojami. Kaulo ir rago drožiniai dažniausiai tik poliruojami. Drožybinis dekoras būna dažniausiai žmonių figūrų, kaukių, augalinių ir gyvūninių ornamentų pavidalo.


G. Akstinas kuria skulptura Meilės sala / E. Dabulevičius .Pypkių kolekcija


K. Grigonis .Skulptūrėlė / Petras Balsys


Arvydas Petrulis. Prakartėlė. 1999


Jonas MatulisMedienos, kaip medžiagos kūrybai, populiarumas Lietuvos tautodailėje yra apspręstas geografinės padėties. Mediniai daiktai nuo neatmenamų laikų ima dominuoti Lietuvoje. Raižomi darbo įrankiai, namų apyvokos reikmenys, rogės, vežimai su pakinktais, baldai, architektūrinės detalės. Kaimuose gyveno meistrai amatininkai, kurie gamino vienos ar kitos paskirties daiktus - tai staliai, dailidės, kubiliai, račiai, ratelninkai, klumpdirbiai, skiečiai, kalviai.


A. Venslavičius .Suoliukas / Antanas Vaškys


Girios aidas DruskininkuoseAtskira grupė buvo dievdirbiai - šventųjų, koplytėlių, kryžių meistrai. Nors dažnai tas pats stalius, dailidė ar kuris kitas medžio apdirbimo meistras galėjo išdrožti ir šventojo statulėlę, bet tuo retai užsiimdavo, nes dažnai tam trūkdavo laiko. Liaudies amatininkai amato išmokdavo vieni iš kitų. Dažniausiai – sūnus iš tėvo, o kartais gabesnį vaiką leisdavo pas gerai žinomą meistrą, pasimokyti meistrystės, kur jis dirbo be atlyginimo ir tik po vienerių metų tapdavo pameistriu.


Egidijus Joneckis


Stanislovas Jonikas / Šv_Antanas.Autorius nežinomas.Plungės raj


Virigilijus Vaičiūnas


Vytautas MajorasTradicinei skulptūrai priskiriamos medinės kaukės, vartotos Užgavėnių, vestuvių ir kt. apeigų metu. Kaukės vaizduoja neigiamus ir juokingus žmonių tipus (gobšuolius pirklius, pokštininkus), fantastines būtybes (velnius, raganas). Kaukių atlikimo technika ir plastinė forma labai įvairi. Prie medžio čia dažnai pritvirtinamas avies kailis, arklio ašutai, teikiantys kaukei ekspresyvumo, dekoratyvumo.


Anicetas Puškorius

Taikomoji drožyba

Medžio dirbiniai skirstomi į tris grupes:
• pirmąją grupę sudaro verpimo ir audimo reikmenys (verpstės, prieverpstės, kuodelių smeigtukai, rateliai, audimo staklės, šaudyklės, sprąsčiai), skalbimo įrankiai (kultuvės, kočėlai); pasižymi praktiškumu, jų plokštumos dekoruojamos įvairiais raštais;


V.Šeškevičius.Verpstė• antrąją – įrankiai ir indai maistui gaminti, seikėti ir vartoti (piestos, piestelės, grūstuvės, gorčiai, gorčiukai, arba kvortos, druskinės, mediniai dubenys, šaukštai, šakutės ir peiliai, kaušeliai vandeniui, alui bei girai, taurės, cukrinės, sviestinės, lauknešėliai, pintinėlės, spaustukai riešutams ir kt.); paviršiaus plokštumos taip pat dekoruojamos. Kai kurie šių dirbinių (grūstuvai, kaušeliai, spaustukai riešutams ir kt.) puošiami žvėrelių ir paukščių galvutėmis, daromi žmogaus, žvėries ar fantastinės būtybės bei jų galvų pavidalo;
A.Sakalauskas.Šaukštų kolekcija• trečiąją – įvairūs specialios buitinės paskirties reikmenys (žibinčiai, žvakidės, sietynai; pypkės, kandikliai, tabokinės, dėžutės, klumpės, lazdos, pavalkai ir lankai kinkymui, rogės, plunksnakočiai, mediniai peiliai popieriui pjaustyti, rėmeliai fotografijoms, veidrodžiai ir kt.), vaikų žaislai (vilkeliai, arkliukai, barškalėliai), muzikos instrumentai (kanklės, lumzdeliai).


Rankšluostinė. Telšių r. 19 a. pab.

Baldų paviršiaus plokštumos skaidomos į kelis kompozicinius laukus, kurie puošiami įvairiaspalviais augalinių (rečiau geometrinių) motyvų ornamentais. Labiausiai paplitęs baldų ornamentų motyvas – vazonuose augančios stilizuotos gėlės, dažnai pasitaiko stilizuotų paukščių. Kartais užrašomos datos, inicialai, vardai, posakiai.


Suvalkiečių spinta. LBM. Rumšiškės / Skrynia. Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos muziejusMedžio raižinių estampai
Jie plito Lietuvoje XVIII a. pab.–XIX a. ir buvo raižomi Žemaitijoje. Raižiniais buvo puošiamos gyvenamų namų, klėčių sienos ir skrynių dangčių vidus. Jiems būdingas didelis formatas. Raižinių siluetai ir meninė forma artimi tradicinei skulptūrai. Juose taip pat vaizduojami įvairūs šventieji, greta religinės tematikos raižinių pasitaiko socialinės ir moralinės tematikos kūrinių. Raižinių fonas užpildytas stilizuotos augmenijos ir kitais motyvais, peizažo fragmentais.


Algirdas RidikasDrožybos įrankiaiPagrindiniai įrankiai – raižikliai, peiliai ir įvairių formų kaltai.

Raižikliais raižomi kontūrai, geometrinės linijos, ornamentai. Jų geležtės turi būti 1mm storio ir 10-12mm pločio, ašmenys tiesūs ir plokšti, išgaląsti nesuapvalinant. Pjaunant gilesnes įkartas, raižiklis laikomas visu kumščiu ašmenimis žemyn ir į save, o drožiant smulkiasnius raštus, - kaip plunksnakotis.

Įvairių formų peiliai naudojami reljiefinei bei skulptūrinei drožybai apvaliems bei lenktiems kontūrams raižyti, medienos pluoštui išilgai drožti ir briaunoms apdirbti. Peilių geležtės gaminamos iš įrankinio plieno, kad greit neatšiptų ir lengvai linktų. Kieto plieno geležtės netinka, nes greit lūžta.

Stambesniems darbams naudojami įvairių formų kaltai. Jais galima drožti ranka plonus medžio sluoksnius arba laužyti juos pakalant mediniu plaktuku, norint atskelti stambesnę skiedrą.

Įvairių formų ir profilių šaukšteliniai peiliai daugiausia naudojami drožiant indus, šaukštus, ąsočius. Jais drožiamas dirbinių vidinis paviršius.

Darant reljefinį drožinį, lygiam fonui suteikiama faktūra puansonais, t.y. plieniniais štampais, kurių viename gale padarytos įvairių geometrinių formų ir profilių įkartos. Šie štampai lengvai pakalami plaktuku.

Pirminiam didelių ruošinių apdirbimui naudojami kirviai. Kirviais su įvairių profilių lenktais ašmenimis išskaptuojamos įvairios išėmos.

Mediniai plaktukai naudojami kai reikia iškirsti foną, reljefą, kai dirbama su kieta mediena ar daromos stambios skulptūros.

Meninei drožybai naudojami pjūklai. Dvirankiais pjūklais perpjaunami stambūs ruošiniai.Vienarankiais įvairių dydžių pjūklais su įvairių formų dantimis mediena pjaunama skersai ir išilgai.

Plokšti paviršiai obliuojami šiais obliavimo įrankiais: drėgstuvu, obliumi, leistuvu, apdailiniu obliumi ir skersgaliniu obliumi.

Kiaurymės gręžiamos alkūniniu, elektriniu ir rankiniu gręžtuvu.

Medžio drožyboje, be rankinių medienos apdirbimo įrankių, naudojami elektriniai rankiniai įrankiai bei medienos apdirbimo staklės.

Kintant gyvenimo sąlygoms, pakito daugelio daiktų paskirtis. Jų funkcija liko tik dekoratyvinė - suvenyrinė. Šiandieniniame modernizme menininkai neišvengiamai vis labiau pasineria į įdomius šiuolaikinėmis technologijomis kuriamo meno eksperimentus.

Tačiau kad ir koks modernus, mistiškas bei viliojantis bebūtų šiuolaikinis pasaulis, o kartu ir menas, visad po ieškojimų ir bandymų sugrįžtama prie to, kas sava - atmintyje išlikusių ornamento simbolių prasmė yra nuolat atgaminama medžio kūrinyje.

Šaltiniai:
http://www.medinegalerija.lt
http://www.lietuvostautodaile.lt
http://discovery.ot.lt
www.tradicija.lt
http://www.thesculpturestudio.com
www.ukmergeskulturospuslapiai.lt

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Komentarai

saba @ 02.11.2015, 22:01

Vienetiniai rankų darbo gaminiai,išskirtinės,senos,laiko,gamtos nuostabiais raštais išmargintos,kaštono ir vaismedžių medienos.Dirbiniai be chemijos,impregnuoti natūraliu bičių vašku.

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,062
  • Temų forume: 3,042
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,301
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,270
  • Pardavėjų galerijoje: 1,507