Nėrimas ir kilpinėliai

Parašė: Boo 17.02.2010, 23:00

Nėrimas – medžiagos kūrimo iš siūlo procesas naudojantis vąšeliu. Pats žodis yra kilęs iš prancūziško „crochet“, reiškiančio „kabliukas, vąšelis“. Nėrimas, panašiai kaip mezgimas, susideda iš siūlų kilpelių traukimo per kitas kilpeles. Skiriasi tuo, kad vienu metu aktyvi tik viena kilpelė (išskyrus tunisietišką nėrimą), o vietoj dviejų mezgimo virbalų naudojamas vienas nėrimo vąšelis.


Kaip atsirado nėrimas, yra tik daugybė spėlionių. Kai kas mano, kad nerti pirmiausia pradėjo Tolimuosiuose Rytuose, Vidurio Rytuose ar Pietų Amerikos kraštuose. Taip spėja istorikai. Visgi, nėra išlikusio jokio fizinio nėrimo įrodymo kaip, pavyzdžiui, nėrimo vąšelio. Istorikai tai aiškina taip, kad pirmieji nėriniai būdavo gaunami naudojant sulenktą pirštą.

Nėrimas tapo populiaresnis 1800 metais tokiose šalyse kaip Amerika ir Britanija. Įtakos turėjo medvilnės kainų kritimas ir tai, kad nertus dalykus buvo lengviau pagaminti nei jiems analogiškus nėrinius. Nėrimo pramonė klestėjo Airijoje ir Prancūzijoje. Šeimos gamino ir pardavinėjo savo gaminius už pinigus pasiturinčiajai viduriniajai klasei. Dauguma karališkosios šeimos narių nertų gaminių dėvėjimą laikė turto ir galios simboliu. Net karalienė Viktorija išmoko nerti. Ji nerianti įamžinta šioje 1889 metų fotografijoje:Pastaruoju metu nėrimas kaip ir mezgimas tapo malonumu daugumai žmonių.
Nėrti gali pradėti bet kas, kadangi reikalingos priemonės šiais laikas tikrai nebėra brangios. Pagrindinis įrankis – vąšelis – būna įvairių dydžių (pasirenkama priklausomai nuo siūlo storio) ir gaminamas iš įvairių medžiagų: aliuminio, medžio, plastiko. Siūlai būna irgi labai skirtingų pluoštų, nuo natūralių iki visiškai sintetinių, įdomių tekstūrų, spalvų – juos rinkamės priklausomai nuo to, ką ketiname nerti. Taip pat, naudojamasi schemomis. Jos būna spausdinamos žurnaluose, knygose, nemokamų schemų bazes galima rasti internete. Pažengusios, kūrybingos nėrėjos gali jomis ir nesinaudoti. Schemos tik nebandžiusiai rimčiau jų nagrinėti gali atrodyti labai sudėtingos. Paprastai raštai gaunami neriant skirtingus skaičius pynelės akių ir stulpelius be užmetimo, su vienu, dviem ar daugiau užmetimų.

Nėrėjos, kaip ir mezgėjos, visame pasaulyje buriasi į tiek realius, tiek virtualius, klubus, vykdo įvairiais nėrimo labdarai akcijas, dalinasi žiniomis.

Įdomu tai, kad nėrimą panaudojo matematikai hiperbolinės geometrijos vizualizacijai – išnėrė matematinėmis lygtimis aprašytus modelius. Chaotinių sistemų (tokių kaip oras ar turbulentiška upė) Lorenzo lygtis pavaizduota 25 511 nertų žemų stulpelių.Nėrimas, kaip ir mezgimas, yra puikus atsipalaidavimo būdas. Paprastas stulpelių skaičiavimas, nėrinio apsukimas, eilių užbaigimas labai greitai nuramina nervus.Taip pat, padeda išlaikyti riešo sąnarius ir pirštus lanksčius, ypač senstant. Dar viena nuostabi nėrimo savybė, kad tuo pačiu metu gali daryti ir kitus darbus: nerti ir žiūrėti televizorių, kalbėti su draugėm, šeimos nariais, tikslingai išnaudoti laiką važiuojant į darbą autobusu (Amerikoje neriama metro).

O nunerti, kaip ir numegzti, galima labai daug dalykų...

...drabužius, žaislus...interjero detales... papuošalus, aksesuarus

Lyginant su siuvinėjimu ar kumihimo, kilinėliai yra pakankamai jauna rankdarbių iš siūlų rūšis. Iki 1800 metų nėra išlikusių jokių tokių rankdarbių įrodymų. Populiariausias manymas, kad kilpinėliai kilo iš tinklų mezgimo ar dekoratyvinių virvių darymo.Kilpinėliai – nėrinių kūrimo rankomis būdas, naudojant siūlą ir šaudyklę. Ji paprastai daroma iš metalo ar plastiko, smailėjančios ar ovalios formos, gali būti įvairių dydžių. Kartais gali būti naudojamas ir vąšelis. Nėrinys gaunamas iš kilpelių ir mazgelių gaminant žiedus ir grandines, kurios jungiamos taip sukuriant schemas. Gautas nėrinys būna pakankamai patvarus.Kilpinėliais galima puošti nėrinių kraštus, apykakles, servetėles, staltieses. Kai kurios savo sugebėjimą daryti kilpinėlius panaudoja papuošalų, tokių kaip kaklo papuošalų, auskarų gamybai. Galima pritaikyti ir drabužiams.

Nors dažniausiai kilpinėliams naudojama šaudyklė, kai kas ją pakeičia kilpinėliams skirta adata. Kilpinėliai atrodo kaip daryti šaudykle, vis dėlto, kostrukcija pakankamai skiriasi. Yra ir kita kilpinėlių atmaina, kuomet derinamas kilpinėlių gamybos procesas su nėrimu, naudojant adatą su vąšeliu kitame gale.
Kilpinėliai buvo jau beveik išnykę, bet visame pasaulyje atsiranda vis daugiau grupelių tuo susidomėjusių žmonių.


Šaltiniai: www.etsy.com http://crochet-world.com www.bbc.co.uk http://en.wikipedia.org www.craftmastery.com http://hubpages.com
http://hubpages.com

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,223
  • Temų forume: 3,074
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,562
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,310
  • Pardavėjų galerijoje: 1,524