Polimerinis molis

Parašė: peppi 13.03.2010, 00:00

Polimerinis molis - lipdoma medžiaga, kurios pagrindas polimeras, polivinilo chloridas (PVC). Paprastai jame nėra molio mineralų o vadinamas “moliu” dėl struktūros bei darbo savybių, panašių į mineralinio molio. Jis parduodamas amatų, hobių bei meno reikmenų parduotuvėse, yra naudojamas menininkų ir vaikų.
Medžiaga
Polimerinio molio pagrindinis komponentas - PVC (polivinilchloridas) bei viena ar kelios plastifikatorių pagrindo skysčių rūšys. Molis, turintis permatomumo efektą gali būti maišomas su pigmentais, kaolinu, baltu porceliano moliu ar kitomis nepermatomomis medžiagomis išgaunant skirtingus permatomumus. Kai kurios polimerinio molio spalvos turi žėručio, kuris naudojamas siekiant imituoti perlamutro ir metalo efektus.

Istorija
Bakelitas buvo ankstyvasis plastikas naudotas praktinėms bei dekoratyvinėms reikmėms. Buvo itin populiarus tarp dizainerių, bet fenolio pagrindo nekonservuotas Bakelitas buvo degus ir jo naudojimas buvo nutrauktas. Šiuolaikinis polimerinis molis pagamintas plastikų mišinio pagrindu patraukė Vokiečių lėlių gamintojos Kathe Kruse dėmesį 1930-ųjų pabaigoje, kaip plastiko pakaitalas, kurį tapo sunku išgauti II pasaulinio karo metu. Jis netiko lėlių gamybai todėl Kruse atidavė jį savo dukrai Maureen, kuri šeimoje buvo vadinama "fifi". Vėliau formulė buvo parduota Eberhardt Faber ir prekiaujama pavadinimu "FIMO" (fifė's MOdeliavimo mišinys) Maureen garbei.

Polimerinio molio, kaip meno priemonės, istorija siekia vos kelis dešimtmečius. Tuo tarpu daug kitų priemonių naudojamos jau šimtmečius ir turi senas tradicijas. Šis naujumas reiškia, kad polimerinio molio naudotojai atranda daug naujų būdų kaip jį naudoti. Dažnai naujos idėjos gimsta iš kai kurių kitų technikų, tokių kaip metalo apdirbimo (Mokume gane), keramikos, stiklo (millefiori, lampwork), popieriaus, ir t.t.

Ypatybės
Pradiniame būvyje polimerinis molis būna minkštas kol pakaitinamas palyginti žemoje temperatūroje, tačiau neseniai atsirado ir ore išdžiūstantis polimerinis molis. Tradicinis polimerinis molis sukietėja kaitinant namudinėje orkaitėje, dažniausiai 110 - 135 ° C temperatūroje ir iškaitintas nepakeičia nei dydžio nei tekstūros. Tinkamai suformuotas bei iškaitintas polimerinio molio kūrinys nesulūš nukritęs ar suspaustas. Iškaitinus detalę gali būti pridedami papildomi sluoksniai, kurie būtų pakartotinai kaitinami nesugadinant kūrinio. Nėra jokių apribojimų kiek kartų gali būti kaitinamas polimerinis molis bet svarbu neviršyti kietėjimo temperatūros. Iškepus polimerinio molio lipdinį galima palikti koks yra arba šlifuoti, smėliuoti ar lakuoti vandens pagrindo laku.

Polimerinis molis būna įvairių spalvų. Taip pat yra "Specialių efektų" spalvos, tokios kaip permatomos, fluorescentinės, fosforescentinės, turinčios žėručio, perlamutrinės, metalizuotos, margo akmens ir kitokios. Standartinės spalvos gali būti maišomos išgaunant naujas spalvas. Spalvų maišymo galimybės polimeriniame molyje yra neribotos. Judita Skinner yra pripažinta už atrastą technologija, kurios dėka naudojama tešlos gamybos mašina spalvinių perėjimų išgavimui. Šis metodas plačiai pritaikomas ir yra pagrindinis menininkų bei rankdarbius mėgstančių žmonių įrankis.

Polimerinis molis gali būti dažomas su kitomis priemonėmis. Dažais, rašalu, spalvotais pieštukais, kreida, metalo ar žėručio milteliais, blizgesiu ir reljefiniais milteliais. Tos pačios medžiagos taip pat gali būti įmaišomos kaip inkliuzija permatomame molyje. Kai akriliniai dažai iškaitinami jie patikimai sukimba su paviršiumi.

Darbui su polimeriniu moliu tereikia keleto įrankių, kurie nesunkiai randami namuose. Plačiausiai naudojami pjovimo įrankiai – peiliukai, kurie būna labai ploni ir aštrūs, taip pat gali būti naudojami ir kiti rankdarbių įrankiai. Tešlos gamybos mašina yra naudojama norint išgauti vienodo storio ar raštuotus polimerinio molio lakštus, maišant spalvas ar tiesiog paruošiant molį darbui. "Molio pistoletas" arba kitaip vadinamas ekstruderis su keičiamomis išspaudimo plokštėmis leidžia sukurti ilgas, vienodos formos molio atkarpas. Dauguma tradicinių skulptorių įrankių tinka darbui su polimeriniu moliu, tačiau menininkai dažnai improvizuoja su pjovimo bei teksturų kūrybos įrankiais, taip pat daiktais naudojamais drabužių siuvime, maisto ruošime, medienos bei popieriaus amatuose.Panaudojimas ir technikos
Polimerinis molis gali būti naudojamas įvairiais būdais, kurių sąrašas buvo apibendrintas iš kitų meno ir amatų technologijų. Šio molio panaudojimo būdai yra:

* Skulptūra. Rankomis formuojami elementai gali būti sukuriami tiek labai dideli tiek mažesni. Skulptūroms gali būti sukuriami moliniai drabužiai ir aksesuarai.

* Gali būti sukuriami įvairūs karoliukai ir juvelrika, tokia kaip auskarai, sagės, karoliai, pakabučiai.

* Galima padengti moliu elementus iš tokių medžiagų kaip stiklas, metalas, kartonas, gipsas ir kai kurie plastikai. Dažniausiai polimeriniu moliu dengiami rašikliai, kiaušiniai, žvakidės ir šviesos jungikliai. Galima dengti ir didesnius paviršius, pavyzdžiui stalą.

* Indų gamyboje. Ąsočiai, dėžutės, dubenys ir kitokios talpyklos.

* Kuriant tokių medžiagų kaip nefritas, turkis, marmuras, granitas, metalas, dramblio kaulas, medis, oda, vitražas, mozaika, ir cloisonné imitacijas.

* Derinant su kitomis medžiagomis kuriamas koliažas.

* Polimerinių pastų ir reljefų pagalba sukuriami paveikslai.

* Galima sukurti praktiškai pritaikomus daiktus, tokius kaip rėmeliai, žaidimai ar jų detalės, žaislai, mažos knygelės, užrašų knygelių viršeliai, atvirukai.

Darbo su polimeriniu moliu technikos:

* Gradientas - sumaišant dvi ar daugiau spalvų. Naudojami lakštai, kurie pagaminami su tešlos gaminimo mašina.

* Formuojamos lazdelės, per kurių visą ilgį eina raštas ir atpjauti gabalėliai yra identiški todėl gali būti naudojami įvairiais būdais. Lazdelių raštai gali būti paprasti arba sudėtingi, tapybiški arba geometriški. Lazdelės (o taip pat ir jų raštas) gali būti “sumažintos” iki labai mažų ir sujungiamos išgaunant pasikartojantį piešinį (millefiori).

* Įspaudžiamos tekstūros, linijos ar vaizdai į nesustingusį molį su guminiais antspaudais, tekstūriniais lapais, švitriniu popierium, adatomis ar kitais įrankiais.

* Molio formavimas įspaudžiant į formeles, taip sukuriama kopiją ir dubliuojama tekstūra ar forma. Formelės gaminamos iš metalo, stiklo, gumos ar silikono. Jų galima nusipirkti bei pasigaminti iš polimerinio molio ar tam skirtų mišinių.

* Išspaudžiant molį su specialiu “pistoletu” per skirtingų formų plokštes, taip sukuriamos vienodos molio sruogos.

* Mokume gane – nupjaunamos plonos riekelės molio nuo iškraipytų sluoksnių kūgio ir aplipdomos ant paviršiaus.

* Polimerinis molis naudojamas vaizdų perkėlimui. Nuotraukos, piešiniai, kompiuteriniai vaizdai ar tekstai gali būti perkeliami naudojant tirpiklį arba specialų perkėlimo popierių.

* Drožyba arba gręžimas po molio iškaitinimo. Jei norima – gali būti talpinamas į rėmelį.

* Kaitinto ar nekaitinto molio plytelių ar atplaišų įterpimas sukuriant mozaiką.

* Daugialypė mišri technika – molio derinimas su viela, popierium, karoliukais, pakabukais, antspaudais, audiniais.

Iš anglų kalbos vertė: Vilija Buivydė

Šaltiniai: http://en.wikipedia.org/wiki/Polymer_clay http://dailyartmuse.com/ http://www.dancormier.ca/DanCormier/HOME.html http://polymerclaynotes.com/?p=2604 http://www.eugenascreations.com/index.html

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,317
  • Temų forume: 3,146
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,802
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532