Moteriškos skrybėlaitės: trumpa istorija

Parašė: Laumė 30.07.2010, 16:16

Kepures žmonės dėvi nuo neatmenamų laikų ir būtų sunku tiksliai įvardinti, kada pirmoji gyvūno odos atraiža tapo apsauga nuo saulės, vėjo ir šalčio.

Pirmoji šaltiniuose įvardyta kepurė buvo rasta ant sienų piešinių kapavietėse Tėbuose ir vaizduoja žmogų, dėvintį šiaudinę skrybėlę. Senovės Graikijoje dėvėtos kepurės petasos su atbraila yra pačios pirmos tokio stiliaus kepurės.

Jau ankstyvaisiais amžiais moterys tapo pagrindinėmis galvos apdangalų dėvėtojomis, nes iki kepuraičių ir skrybėlaičių atsiradimo savo galvas bei plaukus turėdavo slėpti po šydais, skepetaitėmis, skarelėmis ar gaubtuvais.

Tik 16 a. pabaigoje skrybelės pasirodė karališkuose rūmuose ir tapo populiarios. Svarbus postūmis moteriškų kepurių istorijoje buvo tas, kad moterys išsikovojo teisę kurti tik moteriškas skrybėles, kurių dizaino neįtakojo vyriškoji mada. Terminas millaner (ang. modistė/mot.skrybėlaičių modeliuotoja) kilo 1529 metais Milane ir šiaurės Italijoje, tuo laikmečiu tai buvo garsūs miestai savo gamybos kaspinais, pirštinaitėmis ir šiaudinėmis skrybelėmis. Galanterijos parduotuvių savininkai, pardavinėję šias ypatingai populiarias šiaudines skrybėles buvo vadinami milaneriais – štai iš jų ir kilo naujasis terminas. 1800-aisiais šveicariškos ir itališkos šiaudinės skrybėlės bei jų pakaitalai iš popieriaus, kartono ir arklio ašutų buvo puošiamos velvetu, tiuliu ir siūlomos moterims.

19 a. pirmojoje pusėje moteriška kepuraitė buvo itin populiari bei laikui vis didėjo, platėjo, nes buvo pdekoruojama daugybe kaspinų, juostų, gėlių, plunksnų ir gazos puošybiniais elementais. 19 a. pabaigoje atsirado ypatingai gausiai puoštos skrybėles su didelėmis atbrailomis bei viršumi.

Apie 1900-uosius moteriškos skrybėlės vis dar buvo įspūdingo dydžio bei gausiai puoštos, o štai 1920 metais, kai moterų šukuosenos pasikeitė ir tapo madingas trumpesnis plaukų kirpimas, populiariomis tapo mažesnės kepuraitės su mažomis atbrailomis.

Laikotarpiu nuo 1930 m. iki 1950 m. Niujorkas (JAV), kuriame tuomet gyveno daugybė imigrantų iš Europos, tapo tikraja skrybėlaičių gamybos ir pardavimo sostine. Lyderiais tapo skrybėlaitės aukštu viršumi, mažomis atbrailomis, kukliais puošybiniais elementais ir net tiurbano tipo galvos apdangalai.

1950-aisiais, kuomet pramonė į rinką leido jau pasiūtus ir pagamintus drabužius bei aksesuarus, skrybėlių modeliuotojai išgyveno savo vienetinės produkcijos pardavimų nuosmukį. Tuometinė socialinė padėtis privertė moterį eiti dirbti ir laiko bei jėgų būti madingomis jau nebeliko.

1960-aisiais skrybėlių mada buvo dar labiau pamiršta dėl labai madingų tuo metu neįtikėtinų formų laku supurkštų šukuosenų. Tik 1980-1990 metais atgijo susidomėjimas moteriškomis skrybėlėmis bei kepuraitėmis, nes tokios garsios asmenybės kaip Velso Princesė Diana su dideliu entuziazmu dėvėjo skrybėles ir rodė puikų pavyzdį visuomenei. Tuo laikotarpiu atsirado tiek daugybė dizainerių, tiek pačių skrybėlių modelių įvairovė.

Pagrindiniai skrybėlių modeliai (su atbraila ir be jos), pagrindinės formos (kepurė ir skrybėlė) yra pradmuo, padedantis dizaineriams kurti nuostabius galvos apdangalus tiek moterims, tiek vyrams.

Šaltinis:
www.hatsuk.com

Nuotraukos:
www.mlahanas.de
www.blackberrydesigns.com
www.fashion-era.com
www.fashionrat.com

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,360
  • Temų forume: 3,188
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,910
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,325
  • Pardavėjų galerijoje: 1,533