Saris

Parašė: Perlita 28.02.2011, 19:53

Saris – tradicinis moterų apdaras Pietų Azijos šalyse, Indijoje, Bangladeše, Nepale, Šri Lankoje. Sudaro ilgas 4-9 m, kai kada iki 12 m ir 1,2-1,5 pločio audinio gabalas vyniojamas aplink kūną. Audinio pakraštys gali būti išpieštas raštais, išsiuvinėtas arba tiesiog prisiūta juosta. Saris nešiojamas su palaidine ir su apatiniu sijonu. Tradicinio sario Indijoje audinys priklauso nuo moters socialinės ir turtinės padėties, turtingesnės nešioja iš šilko, o neturtingos iš medvilnės.

Manoma, kad saris pats seniausias moterų rūbas. Šio indiško drabužio istorija žinoma iš Indo slėnio civilizacijos istorijos, jos suklestėjimo periodu 2800- 1800 m prieš mūsų erą šiuolaikinės Indijos ir Pakistano teritorijose. Tyrinėtojai mano, kad iki britų kolonizacijos saris buvo nešiojamas be palaidinės ir apatinio sijono, nešiojo tik vieną drapiruotą audinį.

Indijoje saris, ne tik paprastas drabužis, bet ir tradicija, gyvenimo būdas, moters asmenybės saviraiška. Daugelis indžių sarį nešioja kiekvieną dieną. Saris neatskiriama Indijos kultūros dalis. Apie sarį yra sukurta daug legendų. Senose legendose pasakojama, kad saris gimė įsimylėjusio stebuklingo audėjo staklėse. Svajodamas apie mylimą moterį jis išaudė daug jardų audinio. Kita legenda paminėta „Machabcharata“, pasakoja, kad Pandavu karalius lošdamas kauliukais su priešišku klanu, pralošė visus turtus, kariuomenę, motina, brolius ir pats save ir paskutinę pralošė žmoną. Kai apsidžiaugęs laimėtojas liepė ateiti gražuolei karaliaus žmonai, ji atsakė, kad dar neapsirengus. Tada tarnai ištempė ją už plaukų ir kad dar labiau pažemintų norėjo nuplėšti jai rūbus. Tačiau kaip stengėsi jiems nepavyko, tik susipainiojo audinyje.

Sario audinys, spalva, ornamentas ir drapiruotė labai daug gali papasakoti apie moterį. Įvairioms progomis renkamas tinkamas audinys. Šilkas, šifonas, medvilnė ir kiti naudojami sariui audiniai apibūdina savininkės turtingumą. Spalva labai svarbi indiškoje kultūroje. Našlės turi nešioti baltą sarį be jokių papuošimų. Moteris pagimdžiusi vaiką septynias dienas nešioja geltoną sarį. Geltona spalva taip pat religijos ir asketizmo spalva. Vestuvinis saris dažniausiai būna iš raudonos spalvos audinio išsiuvinėto auksu. Kai kuriuose Indijos regionuose per vestuves puošiamasi žalios spalvos sariu. Žalia, taip pat islamo spalva. Mėlyna spalva rengiasi tik moterys iš žemiausių kastų, todėl šios spalvos vengia turtingos moterys. Taip pat retai puošiamasi juodos spalvos sariu, nes ši spalva laikoma nemalonia.

Taip pat labai svarbūs yra ornamentai: stilizuotas mango simbolizuoja vaisingumą ir turtingumą,
dramblys – jėga ir valdžią, žuvis- vaisingumą ir gerovę, kriauklė – dievišką balsą.

Egzistuoja virš 19 drapiruotės būdų, jie skiriasi pagal įvairiose Indijos dalyse.

Saris nepriklauso nuo mados pasikeitimų, kiekviena moteris susikuria savo stilių pasirinkdama įvairius audinius, spalvas, raštus ir drapiruotes. Todėl saris vis populiaresnis ir kitose šalyse.

Kiekvienais metais vis dažniau ant podiumo pasirodo stilizuotas saris garsių dizainerių kolekcijose. Sariu mielai puošiasi įžymybės ir Holivudo žvaigždės.

Medžiaga iš http://ru.wikipedia.org, http://karat773.ru/post151678750, www.liveinternet.ru.

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Komentarai

Saulytia @ 01.03.2011, 10:38

Labai gražu.... kur tas straipsnis buvo, kai man reikėjo teminiam vakarėliui taip apsirengt??? :)

akvilex @ 05.03.2011, 21:23

Tikrai labai gražu, mielai ir aš taip apsirengčiau:)

bertuska1999 @ 14.03.2011, 18:59

Labai grazu :)

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,299
  • Temų forume: 3,139
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,755
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532