Kvepiančios Kalėdos

Parašė: barskuole 10.12.2010, 20:21

Ar užuodžiate artėjančias Kalėdas? Tyliai tyliai atbrendančias per sniego pusnis ir kvepiančias gyva eglute, mandarinais ir imbieriniais sausainiais... O jei Kalėdos dar nepasiekė Jūsų uoslės, šventinį kvapą prisivilioti lengviau nei galėtumėte pamanyti. Jaukus vakaras šeimos ratelyje užsiimant rankdarbiais ir namuose pasklis dieviškas kvapas...

Geru namų aromatu susirūpinta jau viduramžiais, kai tikėta, jog geras kvapas gali atbaidyti sparčiai plintančias ligas. Paplito pomanderiai – rutuliai, pagaminti iš aromatinių medžiagų (pavadinimas kilęs iš prancūzų kalbos žodžio „pomme d‘ambre“, kas išvertus reikštų „gintarinis obuolys“). Pomanderiai buvo ne tik laikomi namuose ar drabužių spintose, bet ir nešiojami pasikabinus ant kaklo ar prie diržo. Per laiką jie kito ir jau XVIII amžiuje dažniausiai sutinkami pomanderiai – tai apelsinai, prismaigstyti gvazdikėlių ir kvepiantys kitais prieskoniais. Tapo populiaru juos dovanoti Kalėdų ar Naujųjų Metų proga, ir iki šių dienų naudojami namų ir drabužių kvėpinimui.

Pasidaryti juos visai nesudėtinga, puiki galimybė sudalyvauti ir mažiesiems šeimos nariams, o rezultatu galėsite pradžiuginti ir draugus – puikiai tinka suvenyrinei dovanėlei.
Priemonių reikės visai nedaug:
- apelsino (pala pala, kodėl tik vieno? Kuklumas čia netinka, nusipirkite daugiau. Kiek liks – suvalgysite. Tik rinkitės plonesne žievele, jie geriau tinka)
- gvazdikėlių
- lipnios juostelės
- dantų krapštuko
- kaspinėlių
- žirklių
- maltų prieskonių (cinamono, muskato, kvapniojo pipiro, imbiero)
- kartoninės dėžės ar popierinio maišelio

Jei apelsinai ne nuo jūsų kieme augančio medžio, pirmasis darbas bus kruopščiai juos nuplauti. Galima netgi nuplikyti verdančiu vandeniu – odelė taps minkštesnė ir aromatingesnė. Švarius apelsinus apklijuokite lipnia juostele taip, kaip vėliau rišite kaspinėlį.

O dabar laukia sunkiausioji darbo dalis. Nugąsdinau? Nepasiduokite provokacijai! Laukia šaunus darbelis – sugalvoti raštą Jūsų mažiems kūrinėliams. Svarbiausia – gvazdikėliais smaigstyti tik neužklijuotą plotą. Formuokite raštą iš juostelių, žvaigždžių, spiralių arba padenkite gvazdikėliais visą neužklijuotą paviršių. Kuo daugiau, tuo geriau, - gvazdikėliai padės apelsinams ne supūti, o tvarkingai išdžiūti. Dantų krapštuko pagalba pradurkite skylutes apelsino žievelėje ir į jas susmaigstykite gvazdikėlius. Smaigstykite šiek tiek rečiau, kadangi džiūdamas apelsinas susitrauks.

Jei nepristigote nei kantrybės, nei gvazdikėlių – sveikinu, padarėte didžiąją darbo dalį. Atsargiai nuklijuokite lipnią juostelę ir, jei jau norėtumėte džiaugtis rezultatu, apriškite apelsinus kaspinėliais ir dekoruokite namus kabindami ant langų ar kurdami stalo kompozicijas.

Bet, jei norite maksimalaus efekto, teks dar šiek tiek paplušėti. Dubenėlyje išmaišykite prieskonius (nebūtinai visus išvardintus, pasirinkite pagal savo skonį) ir gautame mišinyje išvoliokite spygliuotus apelsinus. Juos sudėkite į kartoninę dėžę ar popierinį maišelį ir pastatykite šiltoje gerai vėdinamoje vietoje.

Dėžutėje ar maišelyje galite netgi pradurti skylučių, kad oras laisviau vaikščiotų. Tai labai svarbu, kadangi pristigus oro apelsinai ims pūti ir vietoj gražios dekoracijos gausite gražų turinį šiukšlių dėžei. Pirmą savaitę kasdien ištraukite apžiūrėti ir dar kartą apvolioti prieskonių mišinyje. Kad apelsinai gerai išdžiūtų, prireiks 2-3 savaičių. Bet jau kai išdžiūs, tai atliks savo kvapnią misiją ne vienus metus (kvapą galėsite reguliariai atgaivinti su prieskoniais ar eteriniais aliejais).

Išdžiūvusius apelsinus traukiame į dienos šviesą, aprišame kaspinėliais ir dekoruojame namus ar pakuojame kaip dovanėlę draugams.

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Komentarai

Birulija @ 11.12.2010, 09:44

Labai grazu, ne, tai tikras STEBUKLAS !!!
Pati nuostabiausioji, AUKSARANKIU AUKSARANKE, ta BARSKUOLE !!!

VAMPYRKA @ 11.12.2010, 10:40

super,Barskuole....aciu

Sarma @ 11.12.2010, 14:45

Išties vien pažiūrėjus į spalvingas nuotraukas užuodžiau Kalėdų kvapą. Seniai svajoju apie tokią puošmeną. Dabar bus proga svajones paverst realybe. Ačiū, Barškuole, už idėją ir už paskleistą švenčių aromatą.

margute @ 12.12.2010, 15:56

as vakar jau pasidarbavau 4 apelsinai susmaigstyti :D net pirstus paskaudo..o namai visi kvepia gvazdikeliais..kad tik spetu isdziuti iki svenciu :) labai aciu uz ideja ;)

valdone.tyna @ 21.11.2013, 16:31

NETURIU ZODZIU TIK PASAKYTI"NUOSTABU"

valdone.tyna @ 21.11.2013, 16:33

IR KAIP GALIMA PADARYTI,PABANDISIU

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,256
  • Temų forume: 3,097
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,633
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,313
  • Pardavėjų galerijoje: 1,527