Naujųjų metų tradicijos Lietuvoje

Parašė: Laumė 15.12.2009, 23:00

Bažnyčios liturgijoje Naujieji metai – tai Švč. M. Marijos Dievo Gimdytojos bei Jėzui vardo suteikimo šventė. O liaudyje tai buvo vadinama vienas kito sveikinimų ir geros ateities linkėjimų diena. Danutė Brazytė-Bindokienė leidinyje „Lietuvių papročiai ir tradicijos" nurodo, kad „Naujųjų metų vakarą žmonės kai kuriose Lietuvos vietovėse vadindavę „kūčelėmis". Kaip ir bet prieš kurią kitą šventę lietuviai iki Naujųjų metų stengdavosi užbaigti visus pagrindinius darbus, susitaikyti su artimaisiais. Gruodžio 31-oji dar buvo vadinama Blogų minčių atsikratymo diena, mat įžengiant į Naujuosius metus visą blogį reikia palikti, kad jis nesektų iš paskos. Lietuvoje yra paprotys pririšus už virvės seną kelmą pertempti per visą kaimą (centrinę miesto gatvę), kad jis sugertų visą blogį, o po to sudeginti.Šventėms anksčiau gamindavo panašius valgius, kaip prieškalėdinėms Kūčioms, tik valgiai jau buvo nepasninkiniai ir šieno po staltiese nedėdavo. Visi, tiek jauni, tiek seni, vakarą stengdavosi praleisti linksmai, pabendrauti su savo artimaisiais, giminėmis. Vaišindavosi pagal senus lietuvių papročius. Po vaišių prasidėdavo laimės būrimai, panašūs į Kūčių vakaro. Visų jų tikslas - sužinoti, kokie bus ateinatys metai, susiras vaikiną ir ar ištekės, kas bus jos išrinktasis, ar vaikino nusižiūrėta mergina bus darbšti, graži, turtinga. Dažniausiai spėjama iš įvairių ženklų: šešėlių, porinių ir neporinių pagalių, degtukų, žirnių, saldainių. Vyresnieji Naujųjų metų dieną ir naktį stengdavosi išsiaiškinti, ar geri bus metai, ar orai bus palankūs derliui, ar ligos nekamuos.
Naujųjų metų rytą taip pat seniau būdavo įprasta keltis anksti, nes
priešingu atveju visus metus tave gali tinginys lankyti. Daug dėmesio buvo skiriama Naujųjų metų nakties sapnams, nes ir jie esą pranašingi.
Tikima, kad savo elgesiu tiek Naujųjų metų dieną, tiek ir naktį savo gyvenime daug ką gali nulemti. Todėl senoliai sakydavo:
• Sutikdamas Naujuosius, būk itin malonus, klausyk artimųjų - koks būsi sutikdamas Naujuosius, toks būsi per visus metus.
• Sutikdamas Naujuosius, žiūrėk, kad nepargriūtum, nes jei taip nutiks, ateinančiais metais būsi nelaimingas.
• Jei, prasidėjus Naujiesiems, pirma žinia gera - metai bus sėkmingi, jei bloga - bus vargo.
• Jei per Naujuosius sninga dieną - bus prastas oras visus metus. Jeigu diena giedra - gali tikėtis gero derliaus.
Naujieji metai – metų pradžia. O pradžia liaudies papročiuose daug ką lemia. Juk ir priežodis sako: „Gera pradžia – pusė darbo“. Užtat žmonės stengėsi šią šventę gražiai praleisti, nes tuomet ir metai bus gražūs ir laimingi.
Šiandien Naujuosius metus pasitinkame triukšmingai, siunčiame sveikinimus, gražius linkėjimus. Sena tradicija: pirmą metų dieną pasakytas žodis turi išsipildyti. Tad tarkime žodžius su meile ir viltim!


Šaltiniai: A. Vyšniauskaitė "Mūsų metai ir šventės", Kaunas, Šviesa, 1993.
http://www.straipsniai.lt/naujieji_metai/puslapis/12317
J. Almonaitienė "Švenčių ratas"Vilnius, Vyturys, 1998.
B. Imbrasienė "Lietuvių kalendorinės šventės" , Vilnius, 1990

* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,256
  • Temų forume: 3,097
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,633
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,313
  • Pardavėjų galerijoje: 1,527