Ne aš plaku, verba plaka

Parašė: Emilyte 30.03.2009, 16:58

Apie artėjančias Velykas mums praneša Verbų sekmadienis. Jau nuo senų senovės buvo rišamos verbos. Buvo tikėta, kad šventinta verba plaktas žmogus apsaugojamas nuo įvairiausių ligų, nelaimių, o namus saugo nuo perkūnijos ir gaisrų. Verbos lietuvių kalboje pirmą kartą minimos 1573m.

Tradicinės verbos dažniausiai būna apvalios, jose pakaitomis dėliojami įvairiaspalviai vainikai ir išilginiai ruoželiai. Žolynai įvairiais raštais priraišiojami prie 40-50cm ir ilgesnių virbų. Taip pat daromos ir popierinės verbos, jos gaminamos iš spalvoto popieriaus, imituojančio gėlių žiedus. Pinamos ir dekoratyvios 1-1,5 metrų aukščio verbos, jos skirtos erdviems butams, visuomeninėms patalpoms puošti.

  Jos būna apvalios, sujungtos iš širdelių ar kitokių įdomių formų. Labiausiai paplitusios žolinės verbos. Jos rišamos iš sausų laukų, miškų ir darželio gėlių, žolynų ir javų, rugių varpų. Naudojamos samanos, pataisai, katpedėlės, kraujažolės, kiškio ašarėlės, motiejukas ir dar daugybė kitų augalų. Viršūnėms naudojama dirsė, nendrė, lendrūnai, paprastoji miglė, baltoji smilga, šunažolė ir kt.

Rišant verbas naudojami paprasti įrankiai: peilis ir žirklės. Rišti pradedama nuo viršūnės. Augalų kuokšteliai dedami aplinkui stiebelį ir vyniojant siūlą pritvirtinami. Suformavus viršūnę, prie jo guldomi žiedai ir renkamas raštas.

Verbų spalvos būna labai įvairios, vienos ryškios, kai augalai yra dažomi. Kitos natūralių augalų spalvos. Spalvas pynėjai mėgsta derinti nuo įvairių atspalvių violetinės,ryškiai geltonos, tamsiai raudonos iki rudų ir natūralių atspalvių.


Ir nepamirškit - '' ne aš plaku,verba plaka ''.* Platinti bei kitaip publikuoti autorių nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

Reklama

Apklausos

Kas iš brangiųjų metalų labiausiai patinka?

Foto konkursas

Arūna

Savaitės nuotrauka

zapkė

Ugnia

Naujienlaiškis

norite visada naujienas sužinoti pirmas?

Klubo statistika

  • Registruotų narių: 21,308
  • Temų forume: 3,143
  • Straipsnių portale: 553
  • Pranešimų forume: 390,784
  • Šiuo metu forume: 0
  • Prekių galerijoje: 8,322
  • Pardavėjų galerijoje: 1,532